Hindistan'da, İslam dinine ve Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle iktidardaki Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma'nın görevine son verildi. Hakarete dünyadan tepki yağdı.

Hindistan'da, İslam dinine ve Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma'nın görevine son verildiği ve Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Jindal Kumar'ın da partiden ihraç edildiği bildirildi.

Sharma'nın yanı sıra Kumar da sosyal medyada "dini değerleri aşağıladığı" gerekçesiyle partiden ihraç edildi.

Kararın ardından, BJP Genel Sekreteri Arun Singh, "Partisinin hiçbir dine hakareti tasvip etmediğini ve tüm inançlara saygı duyduğunu" belirten bildiri yayımladı.

PARTİDEN AÇIKLAMA: BU TÜR İNSANLARI DESTEKLEMEYİZ

BM: Ukrayna'da 12 milyondan fazla kişi yerinden edildi BM: Ukrayna'da 12 milyondan fazla kişi yerinden edildi

Bildiride, söz konusu kişilerin isimlerine ve ifadelerine değinilmeden, "BJP, herhangi bir dine ya da mezhebe hakaret eden, küçük düşüren ideolojilere karşıdır. BJP bu tür insanları veya felsefeyi desteklemez." ifadesine yer verildi.

Ayrıca bildiride "BJP, herhangi bir dinin başka bir dine ya da dini şahsiyete yaptığı hakareti kınıyor." ifadesi kullanıldı.

TEPKİLER ÜZERİNE ÖZÜR DİLEDİ

Sharma, tepkiler üzerine Twitter'dan, "Kimsenin duygularını incitmek istemedim. Eğer sözlerimle insanları kırdıysam sözlerimi geri alırım." ifadesini kullandı.

Partiden ihraç edilen Kumar, partinin kararının kendisi için önemini vurgulayarak, kendini partiye adayan bir kişi olduğunu söyledi.

FİLİSTİN ALİMLER BİRLİĞİ'NDEN KINAMA!

Filistin Alimler Birliği, Hindistan'daki iktidar partisi sözcüsünün Hazreti Muhammed'e hakaretini kınadı

Filistin Alimler Birliği, BJP Sözcüsü Nupur Sharma'nın İslam dinine ve Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içeren ifadeler kullanmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, İslam'ın kutsallarına karşı nefret dilinin yaygınlaşmakta olduğuna işaret edilerek, "Hindistan'da iktidar partisi sözcüsünün yaptığı bu çirkin açıklamaları kınıyoruz. Hindistan hükümetinden özür dilemesini, İslam Peygamberi Muhammed'e yapılan bu hakareti kaldırmasını ve dünyanın Müslümanların duygularına saygı göstermesini talep ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, "Müslümanlara, onların kutsallarına ve Hazreti Muhammed'e hakaretin, dinler arasındaki çatışma ve çekişmeleri artıracağı" vurgulandı.