Rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’ın son günlerini süsleyen ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesine kavuşmanın sevinci tüm Müslümanlarlar yaşamakta. Peki Kadir gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir gecesi dua mesajları nedir? Kadir gecesinde okunacak dualar neler, Kadir gecesinde okunacak tesbihatlar, Kadir gecesinde okunacak süreler, dualar, zikirler.

Hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in bu gece indirilmiş olması gelmektedir. Rabbimizin, “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.”

(Kadir, 1) ayetiyle beyan ettiği üzere bu gece, yeryüzünün, sözlerin en güzeli, mümin gönüllerin şifası, insanlık için hidayet rehberi, hakikat ve hikmet kaynağı olarak indirilen son vahiyle buluştuğu gecedir.

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Kur’an’la ilişkimizi gözden geçirmek, başta Rabbimiz olmak üzere kendimizle, çevremizle ve bütün kâinatla ilişkilerimizi tevhit, adalet, merhamet ve güzel ahlak üzere yeniden düzenlemek için önemli bir fırsattır.

KADİR GECESİ DUASI

Hazreti Aişe (r.a) Kadir gecesinde okunacak duaya ilişkin olarak şöyle buyurmuştur: Bir kere ben, Ya Rasulallah! Kadir Gecesine denk gelirsem ne diyeyim” dediğimde,

“Ey Allah! Gerçekten sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse beni affet’ de.” buyurdu. Şayet ben Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bilseydim, onda Allah Teala’dan ancak afiyet isterdim.” (Tirmizi, Deavat 12)

KADİR SURESİ OKUNUŞU VE ANLAMI

Bismillahirrahmânirrahîm. 1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr 2- Ve ma edrake ma leyletülkadr 3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr 4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr 5- Selamün hiye hatta matle'ılfecr

Anlamı Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle. 1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik. 2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? 3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. 4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. 5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Bin aydan daha hayırlı olan Leyle-i Kadir geceniz mübarek olsun. Allah bu ulvi geceyi İslam aleminin inşirahına vesile kılsın.

Allah'ım! Gecemizi bin aydan hayırlı kıldığın gibi; Ömrümüzüde bin ömürden hayırlı kıl. Bizi salihler zümresiyle haşreyle. (Amin) Kadir Geceniz Hayırlı Olsun! Kadir gecesi'nin sabahında, hepimizin günahlardan temizlenmiş, Allah'ın rahmetine mazhar olmuş kullardan olmamız duasıyla...

Allah'ım bugünün Hikmetiyle; İçimizi Sevginle,

Dışımızı Şefkatinle,

Çizgilerin dilinden Hadis-i Şerifler... Çizgilerin dilinden Hadis-i Şerifler...

Rızkımızı Bereketinle,

Ömrümüzü Rahmetinle doldur.

(Amin) Kadir Geceniz Hayırlı Olsun!