İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan dünkü açıklamasında, “Direniş cephesine verilen destek İran'ın temel politikalarından kaynaklanıyor” dedi. İran'ın yeni cumhurbaşkanı ayrıca Tahran'ın bölge halklarının gayri meşru Siyonist oluşuma karşı direnişini ve kararlılığını her zaman desteklediğini” kaydetti.

Pezeşkian ayrıca ülkesinin, kökleri İran'ın temel politikalarına, İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu İmam Humeyni'nin ideallerine ve İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney'in ilkelerine dayanan Direniş Ekseni'ni desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi. Direniş ekseninin, "İsrail'in Filistin'in ezilen halkına ve bölgedeki diğer uluslara karşı savaş çığırtkanlığı ve suç politikalarını sürdürmesine izin vermeyeceğine" duyduğu güveni dile getirerek, aynı zamanda "kahraman direniş askerleri için ilahi bir zafer" çağrısında bulundu.

DEMOKRASİLERİ SAVUNMA VAKFI: PEZEŞKİYAN GİZLENMEMİŞ BİR KURTTUR

Konuyla ilgili “Demokrasileri Savunma Vakfı” adlı Washington merkezli bir kuruluşu ise eleştirel bir yazı kaleme aldı.

Moskova'dan son dakika 'Suriye ve Türkiye' açıklaması Moskova'dan son dakika 'Suriye ve Türkiye' açıklaması

Yazıda, “Rejimin eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bağlantılı görünen ‘reformist' kanadına bağlı olan Pezeşkiyan, 5 Temmuz'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin son turunda yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerle yaşanacak herhangi bir yumuşamanın İsrail'i kapsamayacağını vurguladı” ifadelerine yer verildi.

Yapılan analizde vakfın kıdemli İran ve Finansal Ekonomi Danışmanı Saeed Ghasseminejad'ın, “Ruhani koyun postuna bürünmüş bir kurttu; Pezeşkiyan gizlenmemiş bir kurttur. Onu liberal, liberalleştirici, ılımlı ya da reformcu olarak tasvir edenler ya cahil aptallardır ya da rejimin halkla ilişkiler ajanları gibi hareket etmektedirler” ifadelerine yer verildi.

FDD Kıdemli Üyesi David Daoud ise aynı yazıda, “İran'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan ilk icraatlarından birinde Hasan Nasrallah'a İran'ın Hizbullah'a desteğini teyit eden bir mektup gönderdi. Bu şaşırtıcı değil; Pezeşkiyan İslam Cumhuriyeti'nin Tahran'da cumhurbaşkanlığı makamını kimin elinde tuttuğuna bağlı olmayan sabit ve tutarlı duruşunu ifade ediyordu” diye bildirdi.