Pfizer-BioNTech aşısı olanlarda yüz felci görüldü!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), 10 Aralık’taki Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili toplantısından önce yayımladığı raporda, denemelerde aşı olan yaklaşık 22 bin kişiden 4’ünün yüz felci geçirdiği ortaya çıktı. Pfizer'in çalışmasındaki 38 bin kişide 4 vakanın gerçekleşmesinin normal olduğu belirtildi.

Sağlık 12.12.2020 - 15:05 12.12.2020 - 15:05 Bülent Deniz

Independent Türkçe'den Uğurcan Yıldız'ın haberine göre, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), 10 Aralık’taki Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili toplantısından önce yayımladığı raporda, denemelerde plasebo alan katılımcıların hiçbirinde söz konusu hastalık tespit edilmedi. Daily Mail, yüz felci geçiren 4 kişiden birinin, aşı vurulduktan sonraki üç gün içinde semptom göstermeye başladığını, üç gün sonra da normale döndüğünü aktardı.

İkinci katılımcı, aşı olduktan 9 gün sonra semptom gösterirken üçüncü 37, 4. ise tam 48 gün sonra yüz felci geçirdi. Daha sonra üç hasta da 10 ila 21 gün içinde yüz felcinden kurtuldu.

Kaliforniya Üniversitesi'nin Los Angeles kampusünden Doçent Dr. Jason D. Hinman, Health’e yaptığı açıklamada yüz felciyle aşı arasında doğrudan bir bağlantı kuramadığını, bunun tesadüf olduğundan şüphelendiğini belirtti.

Dr. Hinman, 100 bin kişiden yaklaşık 20'sinin Bell paralizisi olduğunu, Pfizer'in çalışmasındaki 38 bin kişide 4 vakanın gerçekleşmesinin normal olduğunu ifade etti.

FDA de raporda “Aşı grubundaki dört vaka, genel popülasyonda beklenenin üzerinde bir sıklığı temsil etmiyor” ifadelerini kullandı.

Bir tür yüz felci olan Bell paralizisi, yüz sinirlerinden yedinci kranialin bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Dr. Hinman, travma sonucu da meydana gelen Bell paralizisinin daha çok sinirde viral enfeksiyon oluşması sebebiyle yaşanabileceğini belirtti. Hastalığın Kovid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanmadığını da vurguladı.

Bell paralizisi her yaştan insanı etkileyebilir. ABD Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne (National Institute of Neurological Disorders and Stroke - NINDS) göre, risk faktörleri arasında hamilelik, obezite, hipertansiyon, diyabet ve üst solunum yolu rahatsızlıkları bulunuyor.

Bell paralizisi genellikle yüzün sadece bir tarafını etkilerken, NINDS, her iki tarafında da meydana gelebileceğini bildiriyor. Semptomları arasında yüzün bir tarafında ani güçsüzlük, göz kapağı ya da ağzın bir tarafında sarkma, tükürük akması bulunuyor. 

Dr. Hinman, Bell paralizisinin zamanla sınırlı olduğunu ve hastaların genellikle birkaç hafta içinde hızlıca iyileştiğini, buna rağmen ciddi vakaların, kalıcı yüz felcine neden olabileceğini ekledi.

Benzer bir sorun, on yıllar önce grip aşısı olan birkaç kişide daha meydana gelmiş, ancak gerçekleştirilen hiçbir çalışma, grip aşısı ve Bell paralizisi arasında bir bağlantı kuramamıştı.

Yorumlar
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@