Pfizer’den itiraf gibi açıklama

Korona virüsüne karşı geliştirilen aşılarda öne çıkan ilaç firmalarından Pfizer, paylaştığı verilerde aşıların etkisinin azaldığını ifade etti.

Sağlık 16.09.2021 - 13:15 16.09.2021 - 17:14

Dünyanın neredeyse tamamını etkisi altına alan korona virüsüne karşı geliştirilen aşılarda öne çıkan ilaç firmalarından Pfizer, paylaştığı verilerde aşıların etkisinin azaldığını ifade etti.

Korona virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dördüncü doz aşıların da gündeme gelebileceğinin belirten Pfizer, ABD’li denetleme kuruluşlarına aşının etkisinin azalmasıyla ilgili rapor verdi. Pfizer’in yaptığı araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Açıklanan araştırma sonuçlarında “Herhangi bir varyanttan bağımsız bir şekilde, aşının etkisi doğal olarak zamanla azalıyor. Bunda Delta varyantı aşının etkisini azaltıyor demek doğru olmaz” ifadesi kullanıldı.

İkinci dozdan 6 ile 8 ay içerisinde aşının etkisinin azaldığına dikkat çeken Pfizer, “Aşının koruma etkisi her iki ayda yüzde 6 azalıyor. Tam doz aşılı olunduğunda yüzde 96.2 olan koruma oranı, dört ay sonra yüzde 83.7’ye iniyor” açıklamasını yaptı. Şirket ayrıca ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) verdiği araştırma ve raporlarda, İsrail’de yapılmış bir incelemenin sonuçlarını da paylaştı. Bu araştırmada üçüncü doz aşının Covid-19’a karşı koruma oranını yüzde 95’e çıkardığı kaydedildi.

Halihazırda bağışıklık sistemi hassas olan kişiler için üçüncü doz mRNA aşılarına onay veren FDA’nın üçüncü doz aşıya onay vermesi durumunda ikinci doz aşıdan 6 ay sonra yapılması öngörülüyor.

Yorumlar