PKK, Gara'daki mağarayı nasıl inşa etti? Ağızları açık bırakan planı Abdullah Ağar anlattı!

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, tv100'e bağlandı ve "Şimdi Konuşalım" programına katıldı. Kartal-Pençe 2 harekatında Gara bölgesindeki mağaraya yapılan operasyonu ele alan Ağar, mağaranın inşasının nasıl yapıldığına dair bazı bilgiler verdi.

Gündem 16.02.2021 - 23:04 16.02.2021 - 23:04

TV100'e bağlanan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, "Şimdi Konuşalım" programında Kartal-Pençe 2 harekatının yapıldığı Gara bölgesindeki mağaranın inşasını ele aldı. Akıllara durgunluk veren bir mağara inşası olduğunu belirten Ağar, mağara için taktik bir akılla inşa edildiğini ifade etti. Üstün körü değil profesyonel akılla inşa edilen mağara için Ağar, "İşin bir de mühendislik boyutu ve taktiksel bir uzmanlığı var" ifadelerini kullandı. 

DAĞLARIN ALTINA KURULMUŞ BİR KÖSTEBEK YUVASI

Terör ve Güvenlik Uzmanı Ağar, "Buralarda ise kayaçların geliştirildiğini, yani var olan inlerin ve kayaçların geliştirildiğini ve mağaraları kendilerinin inşa ettiklerini görüyoruz. Aslında burası mağaradan ziyade dağların altına kurulmuş bir köstebek yuvası" dedi. 

METRO MÜHENDİSİ GETİRMİŞLER

Gara bölgesindeki mağara ile ilgili olarak Ağar, "Bugün sahadan konuştuğum, irtibat kurabildiğim bir arkadaşım ifadesini aktarmak istiyorum. 'Metro mühendisi getirmişler'. Onların üzerinden iltilerle, matkaplarla, patlayıcılarla küçük iş makinalarıyla bu mağaraları geliştirerek bu hale getirmişler" ifadesini kullandı ve "Bu mağarada 3 tane giriş, tuvalet, banyo, duş alanları, rehine odaları, kendi odaları ve yaşam alanlarını görüyorsunuz" dedi.

İşin mühendislik boyutunun olduğunu belirten Ağar, "60 derecelik bir meyil ile arazi inşa edilmiş. Hava akımlarında etkilenmemesi, giriş-çıkışların SİHAlar tarafından tespit edilememesi, hem örtüye, hem de korunmaya hizmet edilecek şekilde taktik anlamda taktik bir akılla inşa edilmiş" dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@