banner29

'AB için referanduma gideriz'

Siyaset 04.10.2018, 20:00 04.10.2018, 20:00
'AB için referanduma gideriz'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'un kapanış oturumunda konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:


Afganistan, Arakan, Yemen, Kıbrıs ortada, BM maalesef herhangi bir şey yapamıyor. BM, adalet arayışına hala cevap oluşturamamıştır.


BM'de İsrail aleyhinde alınmış kararlar var ama uygulanmıyor. BM'de adalet çökmüş. Bir İsrail meselesi, Filistin meselesi çözüme kavuşturuluyor mu? İsrail kabul etmedikten sonra ona uymadıktan sonra kalkıp burada kimse bir şey söyleyemiyor. 5 daimi üyeden biri hayır diyorsa mesele bitmişti."Dünya birden kesinlikle büyük"


Artık 2. dünya savaşında değiliz. Yeni bir dönüş ve değişime gitmek zorundayız. 5 tane ülkenin arasında dünyada adalet tesis edilemez. Bunun için diyorum ki dünya 5'ten büyük. Hele hele birden kesinlikle büyük. Ne yazık ki uygulamalar böyle değil. BMGK'da dünya temsil ediliyor mu? Hayır. Kıta dağılımına bakınca görüyoruz. Burada Asya'da Afrika'da olması lazım. 7 kıtanın yer aldığı BMGK olmalı. Bunun dünyada siyasiler başaracak. Dünyada Birleşmiş Milletler'de şu anda 193 üye var ve bu 193 üyenin de içinde yer alacağı dönüşümlü olarak daimi üye sıfatını kazanacağı bir Birleşmiş Milletler'in oluşması gerekiyor. Eğer bu oluşmazsa 5 tane üyenin dudakları arasında bu dünyada adalet tesis edilemez, bu mümkün değil. Bu 5 daimi üyenin işine gelmez. Bunu BM Genel Kurulu'nda konuşmalıyız. Onun dünya 1. Dünya Savaşı'nın dünyası değil, 2. Dünya Savaşı'nın da değil.


BM’de geçici üye olmanın bir vasfı yok. Onlar daimi üyelerin işaretine göre sadece ellerini kaldırır giderler. Sadece geçici üye olur gidersin.İdlib


İdlib, Halep sürgün yerine gelmiştir. Halep’ten kaçanlar İdlib’e geldi. İdlib 3 buçuk milyon kişi oldu. İdlib, Türkiye’ye sınır. Oradan kaçan insanlar Türkiye’ye gelecekti. Biz çok tedbir aldık. Onları orada bırakamazdık. Biz başkaları gibi kapıları kapatarak ölümlerine seyirci kalamazdık. Bu arada 3 tane zirve yaptık. Bunların öncesinde Astana süreci başladı.


Gerek ilk Soçi, gerekse İstanbul ve Tahran zirvesinde güzel işler yaptık. Suriye rejiminin İdlib’i bombalaması bizim için seri adım atmamıza neden oldu. Soçi’de adeta bir final yaptık. Orada 10 maddelik bir mutabakatı imzaladık.


Putin, rejimin oraya girmesine engel olacağız. Radikal grupların da oradan çıkarılmasının teminini istedi. Dedik ki beraber yapalım. Bizim İdlib’de 12, Rusya’nın 10 İran’ın ise 6 tane gözlem noktası var. Oradaki koridorun gözlem altında tutulması İdlib’in kontrolü demek. İdlib'de dönüşler başladı. 70-80 bin kişi geri döndü, hedefimiz de buydu.


Temenni ederim ki İstanbul’daki 4’lü zirvede olumlu sonuçlar çıkar.


Benim Somali’ye ilk ziyaretim eşimle oldu. O zamana kadar hiçbir ülke lideri oraya gitmemişti. Orada 85 bin metrekare büyükelçiliği tesis edildi. Dünyadaki en büyük elçiliğimiz orada. ABD’nin de İngiltere’nin de orada büyükelçi binası yok, konteynırdalar. Biz orada Somali askerlerine eğitim veriyoruz. Somali’yi teröre mi teslim edelim.


Terörle mücadelede kararlıyız. Benim bugün 7 tane Mehmedim şehit oldu. Duracak mıyız? Onlar bizden 7 şehit aldı, biz onlardan 700 tane öldüreceğiz. Bedelini ödeteceğiz. Kararlıyız."Bizi de Suriye halkı davet etti"


Biz orayı terk etmeyeceğiz. Ne zaman ki Suriye halkı seçimlerini yapar, biz Suriye’yi terk ederiz. ABD’yi oraya devlet davet etmedi ama ABD orada. Rusya’yı rejim davet etti, oradalar. Bizi de Suriye halkı davet etti.


Suriye'de 19 bin tır silah, mühimmat, araç gereç oradaki terör örgütlerine getiriliyor. Kim tarafından? Amerika tarafından...


Devlet terörü estirenlere karşı BM’nin aldığı kararla adım atılabilir, mesela Kudüs konusunda BM adım attı.


Sene 1948, Filistin toprak bütünlüğü neydi? İsrail’in neydi? Sene 2018 tam tersine döndü. Filistin küçüldü, İsrail büyüdü.AB için referandum mesajı


AB’de sona yaklaşıldığının işaretlerini görüyorum. Bir an önce yaklaşılsa da biz de istikametimizi ona göre çizsek diye düşünüyorum. Hala bizi oyalıyorlar, böyle bir zulüm olmaz. Hiçbir alanda bizimle mukayese edilmeyecek ülkeler AB’ye üye yapıldı.


Merkel’e söyledim, almayacaksanız söyleyin biz yolumuzu çizelim. Almayacağız da demiyorlar, oyalıyorlar. Bizim AB’ye katacağımız çok şey var, onların da var. Bu böyle gitmez, bize düşen 81 milyona gitmek. 81 milyon ne kadar verirse ona bakmak.


(AB ile ilgili referandum) Arkadaşlarımla da bir masaya yatıralım, 'Tamam' denildiği anda hemen adımımızı atarız. Öyle Avrupa ülkeleri var ki bakıyorsunuz bir sene içine 2, 3 referandum sıkıştırıyor. Referandumlara da aslında alışmak lazım."ABD teröristlere parasız silah veriyor"


ABD, Rusya'dan satın alınan S-400 füzeleriyle ilgili eleştiriyor. ABD istediğimiz silahlar için bize 'Kongre müsaade etmiyor' diyor. Bize müsaade etmiyor da terör örgütü YPG-PYD'ye mi müsaade ediyor. ABD tarafından bize parayla verilmeyenler silahlar terör örgütlerine parasız veriliyor."Ekonomik savaşın karşısında pes etmeyeceğiz"


Ekonomik savaşın karşısında pes etmeyeceğiz. Bu millet aç kalmıştır, susuz kalmıştır ama bağımsızlığını hiç kimseye kaptırmamıştır.


BM Gençlik Konseyi'ni İstanbul'da kurarız. Buranın hayırlı olmasını dileriz."Konvansiyonel silahlarla 1 milyon Suriyeli öldü"


Şunu bir defa kaydetme lazım 1915’te alınan bir karar var. Orada alınan kararla kimyasal silahlar yasaklanmış. Ben de diyorum ki bir insanın canını alıyorsa hangi araç olursa olsun bunun karşısındayım. Konvansiyonel silahlarla 1 milyon Suriyeli öldü. Kimyasal silahlarla aldatmayın.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?