banner30

banner29

AB Yetkilileri Erdoğan'a 12 Aylık Takvim Sundu

Brüksel temaslarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB yetkililerinin kendisine vize meselesi dahil pek çok konuyu kapsayan 12 aylık bir takvim sunduğunu söyledi.

Siyaset 27.05.2017, 15:49 27.05.2017, 15:49
AB Yetkilileri Erdoğan'a 12 Aylık Takvim Sundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönüşünde uçakta Brüksel ziyaretini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin üyelik sürecine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

AB yetkililerinin kendisine vize meselesi dahil pek çok konuyu kapsayan 12 aylık bir takvim sunduğunu belirten Erdoğan, halkoylaması sürecinde yaşananların geride bırakılması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Avrupa Birliği üyelik sürecine yeni ve pozitif bir ivme kazandırılması hususunda kendileriyle olumlu bir görüşme yaptık. Türkiye AB göç anlaşmasının uygulanması hususunu müzakere ettik, vize konusunu da müzakere ettik. Terörle mücadelede Türkiye’ye destek olunmasını istedik. Referandum sürecinde yaşananların geride bırakılması gerekiyor. Artık yeni bir süreci başlatma temennisi Tusk (AB konseyi başkanı) ve Juncker (AB komisyonu başkanı) tarafından da gündeme getirildi.”

Gazetecilerin ‘AB ile yeni bir sayfa mı açılıyor?’ sorusu üzerine “Bir takım çalışmalar yapmışlar. Şu anda kendilerinden bu yaptıkları çalışmaya yönelik biz 12 aylık takvim aldık. Bu takvim üzerinde dışişleri ve AB bakanlıklarımızla bir çalışma yapacağız ve adımları atacağız. Vize meselesi değil sadece, Kızılay ve AFAD’ın oralara yapacakları para yardımı hususunu da gündeme getirdik. Bu konuda da çalışmaları karşılıklı yürüteceğiz” dedi.

Almanya'nın FETÖ'cülerin iltica taleplerini kabul etmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel'le arasında geçen diyaloğu da anlattı.

Erdoğan, Merkel'e FETÖ'cülerin iltica taleplerinin kabul edilmesinden duyulan rahatsızlığın net biçimde ifade edildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Almanya’da PKK’lıların anlayışla karşılanmasından, FETÖ elemanlarının güvence altına alınmasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik. Darbeci askerlerin iltica taleplerinin kabul edilmesine tepkimizi en sert şekilde gündeme getirdik ve ‘bunu nasıl yaparsınız?’ diye sorduk. Maalesef bu hususların kendilerinin elinde olmadığını, Almanya’da hukukun ve anlayışın iltica taleplerine karşı biraz farklı olduğu tarzında şeyler söyledi.”

TRT HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?