banner30

banner29

Bakanlardan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bakanlar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladılar.

Siyaset 29.10.2017, 11:02 29.10.2017, 11:02
Bakanlardan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "'Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz' diyerek, Cumhuriyet'e ve değerlerine sahip çıkma görevini milletimize veren büyük Atatürk’ün bu emaneti dünya var oldukça yaşayacak, devletimiz ebet müddet bu topraklarda milletimize hizmet edecektir. İçte ve dışta devletimizin, milletimizin, vatanımızın birliğine, bütünlüğüne, bekasına kast etmeye kalkanlara hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Bunun en son göstergesi 15 Temmuz olmuş, milletimiz adeta destan yazarak kendi istiklaline ve Cumhuriyet'in değerlerine sahip çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da başlattığı Kurtuluş mücadelesinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin kurulmasıyla, geri dönülmez biçimde taçlandığını bildirdi.

"29 Ekim 1923, tarihimizin en müstesna günlerinden biridir. Cumhuriyet ve bağımsızlığımız, bizim gözbebeğimizdir." değerlendirmesinde bulunan Özlü, bunu her koşulda korumanın, yüceltmenin, ileriye taşımanın ve büyütmenin binlerce yıllık şerefli tarihin ve gelecek nesillere olan sorumluluğun bir gereği olduğunu kaydetti.

Bugün, Cumhuriyetin 100. yılı için koydukları hedeflere bir adım daha yaklaştıklarını vurgulayan Özlü, "Bilimde, sanayide ve teknolojide dünyanın gerisine düşmeyecek, ileri sanayi ülkesi hedefine doğru güven içinde yürüyecek, bütün ekonomi politikalarımızın merkezine sanayileşmeyi koyacak, yetişmiş insan kaynağımızla birlikte Türk sanayi devrimi için gece gündüz çalışacak, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacak, büyük ve güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin bundan 94 yıl önce zor şartlara ve bütün imkansızlıklara rağmen ümidini kaybetmeden Cumhuriyeti kurduğunu hatırlattı.

Milletin bağımsızlık mücadelesi ve vatan sevgisi sayesinde ilan edilen Cumhuriyetin Türkiye tarihinin en önemli dönüm noktası olduğuna işaret eden Zeybekci, halkın bağımsızlığından asla taviz vermeyerek, inanç ve kararlılıkla istiklal mücadelesini zaferle sonuçlandırdığını bildirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak

Bakan Bak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajına, "Azim, inanç ve cesaretin vücut bulduğu bir destanın neticesinde, büyük fedakarlıklar ve ağır bedellerle kurulan Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü gururla kutluyoruz" şeklinde başlayan Bakan Bak, "94 yıl önce şehitlerimizin kanı ve aziz milletimizin irfanıyla hamuru yoğrulan Cumhuriyetimiz; aradan geçen zaman içinde pek çok atılım yaşamıştır. Memleketin istikbal ve istiklali açısından kıymetli olan bu atılımların pek çoğunun, 15 yıllık hizmet dönemimiz içinde gerçekleşmiş olması bizim için büyük bir gurur vesilesidir." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Türk milleti için de 29 Ekim 1923 tarihinin büyük anlam ifade ettiğini vurgulayan Özhaseki, "Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Anadolu'da başlayan işgale direnen aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal öncülüğünde gerçekleştirdiği milli mücadeleyi, cumhuriyetin ilanıyla taçlandırır." değerlendirmesinde bulundu.

Büyük fedakarlık ve insanüstü gayretle kurulan Türkiye'nin, cumhuriyet ile beraber muasır medeniyetler yolunda en büyük adımlardan birisini attığını ifade eden Özhaseki, milli iradenin vasıtası cumhuriyete dün olduğu gibi bugün de kastedenlerin bulunduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

Cumhuriyet'in milyonlarca vatandaşın ortak iradesiyle 94 yıldır bu topraklara daha sağlam, daha derin bir şekilde kök saldığını vurgulayan Fakıbaba, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Aziz milletimiz Kurtuluş Savaşı’nda topraklarımıza kast eden emperyalist güçlere karşı, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin genç-ihtiyar, kadın-erkek demeden birlik ve beraberlik içerisinde geçit vermemiştir. Kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal’in söylediği 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' sözüyle bağımsızlığına sahip çıkan asil milletimiz, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde de çelik gibi iradesi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde aynı emelleri boşa çıkarmıştır. 15 Temmuz, kuruluş felsefemize hayat veren irade ve ruhun, 94 yıl önce olduğu gibi halen taze olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhuriyetimizin bu topraklara saldığı sağlam köklerle ülkemizin hangi bölgesinde olursa olsun tarlada çalışan çiftçisinden mühendisine, doktorundan kahvehanede çalışan çaycısına, öğretmeninden işçisine kadar bu ülkede yaşayan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit, insan gibi yaşama ve kendini geliştirme hakkına sahiptir. Dolayısıyla milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasını, Cumhuriyetimizin en önemli başarısı olarak görüyorum."

AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?