Başbakan Yıldırım: Dünya bu vahşete daha ne kadar sessiz kalacak?

Başbakan Binali Yıldırım, "Dünya daha ne kadar bu zulme bu vahşete sessiz kalacaktır. BM bugün önemli kararlar almayacak da ne zaman sorumluluk üstlenecek." dedi.

Başbakan Yıldırım: Dünya bu vahşete daha ne kadar sessiz kalacak?
Başbakan Binali Yıldırım, ramazanın ilk teravih namazını Ankara'da Hacı Bayram Camisi'nde kıldı. Yıldırım namaz sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Teravihimizi kıldık. Bu gece de inşallah sahura kalkacağız. Bu vesile ile milletimizin ramazanını tebrik ediyorum. Ramazan ayı merhamet ayıdır, bereket ayıdır. Ramazan günahlardan kötülüklerden arınma ayıdır.

"Filistinli siviller değil, insanlık ölmektedir"

Ramazana maalesef iyi bir başlangıç yapmadık. Ramazanı karşılarken Filistin'de İsrail'in katliamıyla karşı karşıya kaldık. ABD yönetiminin bütün uluslararası hukuka BM kararlarına ve Filistin haklı davasının gereklerine rağmen oldu bitti ile büyükelçiliğini üç dinin merkezi Kudüs'e taşıma kararı İsrail-Filistin sorunununda telafisi mümkün olmayan bir sorun ortaya çıkarmıştır. Hiç bir savunması olmayan gencecik insanları katletmekten geri durmamıştır.60'ın üzerinde şehit Filistinli kardeşimiz vardır. Bütün şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. 3 binin üzerinde yaralı vardır. O kadar alçakça bir tutum içerisine girmişlerdir ki yaralıları teslim almak, tedavilerini yapmak için başlattığımız girişim de ne yazık ki sonuç vermemektedir. Dünya daha ne kadar bu zulme, bu vahşete sessiz kalacaktır? Aslında orada bu olaylar olurken ölenler masum Filistinli siviller değil, insanlık ölmektedir. BM bugün önemli kararlar almayacak da ne zaman sorumluluk üstlenecek.

"İslam ülkelerini İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısı'na davet ettik"

Her olayda olduğu gibi Türkiye cumhurbaşkanımız bu konuda Türkiye'ye yakışan duruşu ortaya koymuştur. Bütün İslam ülkelerini cuma günü 18 Mayıs'ta yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) Toplantısı'na davet ettik. Daha önce aralık ayında aldığımız kararlar da dahil bu toplantıdan Filistinliler'in haklı davaları için çok güçlü bir mesaj çıkmış olacaktır. Orada acıların sona ermesinin tek yolu vardır; İsrail'in, Filistin'in iki tane ayrı müstakil devlet olarak, 1967'deki toprak bütünlüğünün sağlanması, coğrafi birlikteliğinin sağlanması ile mümkün hale gelecektir.

"BM'nin bu kadar acze düştüğü başka bir olayda görülmemiştir"

Bugün Filistin devleti dediğimiz üç parçaya bölünmüş birbirleri arasında irtibat kesilmiştir. Dünyanın düzenini küresel barışı korumakta görevli olan BM'nin bu kadar acze düştüğü çaresiz kaldığı hiç başka bir olayda görülmemiştir. O yüzden uzun süreden beri BM'nin yapısının yeniden gözden geçirilmesi, daimi üyelik, veto sisteminin mutlaka değiştirilmesi, 'dünya 5'ten büyüktür' söyleminin bu olayda da ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur. Kuveyt'in girişimiyle BMGK davet edilmesine rağmen ABD bu toplantıyı bloke etmiştir. BM, bugün bir araya gelip önemli kararlar almayacakta daha ne zaman böyle sorumluluk üstlenecek. Bu da bütün dünyanın gözünde cereyan etmektedir. Bugün hepimize düşen 1,5 milyarı aşan İslam dünyasının tek ses, tek yürek olmasının sağlanmasıdır. Gün bu gündür, bunu başarma günüdür. Aksi halde bu ve buna benzer acılar yaşanmaya devam edecektir.

 

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5