banner5

banner29

Binali Yıldırım'dan Macron'a: Sana bu yetkiyi kim verdi?

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de Ödemiş Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Fransa'nın 'arabuluculuk' teklifini eleştirdi.

Siyaset 31.03.2018, 16:24 31.03.2018, 16:24
Binali Yıldırım'dan Macron'a: Sana bu yetkiyi kim verdi?
Başbakan Yıldırım, "Fransa'nın Cumhurbaşkanı Macron, neymiş efendim Fransa olarak terör örgütleriyle Türkiye'nin arasını bulacakmış. Sana bu yetkiyi, bu görevi kim verdi? Türkiye teröristlerle müzakere etmez, el sıkışmaz, onların kökünü kazır." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Sağlık alanında çok önemli değişim ve dönüşüm yaşandı"

Sağlık hizmeti almak hepimizin en temel hakkıdır. Devletin de görevi vatandaşa en iyi sağlık hizmetini vermektir. Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın size selamını getirdim. Bu gerçekten hareketle, insanımıza gelişmiş sağlık hizmeti vermek için büyük bir değişim, dönüşüm başlattık. Sağlık alanında çok önemli değişim ve dönüşüm yaşandı.

"Vatandaş hastaneye gitmeden randevu alabiliyor"

15 yıl içinde yatak sayısını 18 binden 108 bine çıkardık. 481 olan acil servis ssayısını 2137'ye, 600 olan ambulans sayısını 4921'e çıkardık. İşte hizmetin adı bu. Artık vatandaş hastaneye gitmeden randevu alabiliyor. Avrup'nın tamamından daha fzla 6. seviye dijital sağlıkhizmeti veriyoruz. Engelsiz sağlık iletişim merkezi ile engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimindeki engelleri ortadan kaldırdık. Ödemiş'te tekilen bir tıbbi görüntü ülkenin her yanından görüntülenebiliyo. Tele EKK ile ambulansta çekilen EKK'yı hekimlerimiz aynı anda yorumlayabiliyor. Bunları niye yaptık?  İşimiz bitmedi. Hizmette sınır yok. Durmak yok, yola devam.

Tetanoz aşısı Türkiye'de üretilecek

Kardeşlerim, tetanoz, difteri gibi aşıları artık 2019'dan itibaren Türkiye'de üreteceğiz. İlaç sektöründeki attığımız adımlarla 6 milyar liralık tasarruf sağlayacağız. Sağlıkta tüketilen her kutu ilacın yüzde 80'ini kendimiz üretiyoruz. Tıbbı gömrüntüleme cihazı üretimiyle beraber, ilaç üretimiyle beraber, yerli sanayimize 6 milyar 900 milyon katkı sağlamış olacağız. Değerli Ödemişli kardeşlerim, her ne yapıyorsak sizlerin rızası ve duası için yapıyoruz. Vatandaşımızın yaşam, sağlık kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz.

"Hastanede 257 kişiye iş ve aş imkanı var"

Hastane 52 milyon liraya mal oldu. Helal olsun. Yeni hizmet binasıyla yatak sayısı da 1 yataklı, 2 yataklı böylece toplam 300 yatağa sahip, yoğun bakım yatak sayısı 26'dan 36'ya, ameliyathane sayısı 6'dan 8'e, doğumhane sayısı 3'ten 6'ya yükseldi. Ayrıca yeni hastanede Ege Bölgesi'nde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Suda doğum hizmeti bile kurduk. Hastanede 62'si uzman hekim, 8'i diş hekimi olmak üzere toplamda diğer sağlık çalışanlarıyla 257 kişiye iş ve aş imkanı var. 335 yardımcı sağlık personeli var, 29 idari personeli var. 233'te hizmet yoluyla çalışan olacak.

"Bizim vatanseverliğimiz vatan toprağının her yerindedir"

Değerli kardeşlerim, bizim milliyetçiliğimiz memleketin tamamını 81 milyon vatandaşımızı kuşatan bir milliyetçiliktir. Bizim vatanseverliğimiz 780 bin kilometrekare vatan toprağının her yerindedir.

"Sana bu yetkiyi kim verdi?"

Biz bütün mazlumlara, bütün masumlara elimizi uzatırken ne yazık ki bazıları da katillere, teröristlere el uzatıyor. Avrupa değerlerinin kalbi kabul edilen Fransa, teröristlere kucak açıyor. Dün Bosna'da akan kanları seyredenler bugün Ortadoğu'da aynı şekilde Suriye'de akan kanları yine seyrediyor. İslam düşmanlığı ile, Türk düşmanlığı ile kin ve nefretlerini gizlemiyorlar.

İşte, Fransa'nın Cumhurbaşkanı Macron... Neymiş efendim Fransa'yla terör örgütleriyle Türkiye'nin arasını bulacakmış. Sana bu yetkiyi, bu görevi kim verdi? Türkiye teröristlerle müzakere etmez, el sıkışmaz, onların kökünü kazır. Afrin'de, Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi yurdun her köşesinde terörün tamamını yok etmeye azlettik, karar verdik. Bir de bu Fransa NATO üyesi.
"Oyunları bozduk, bozmaya devam edeceğiz"

Yıldırım, hain planlara boyun eğmediklerinin altını çizerek, "Türkiye'ye ihanet edenler şimdi kaçacak delik arıyorlar. Emperyalistlere maşa olanlar artık efendilerinin emir ve komutasına girmiştir. Ama bu ihanet artık uzun süre devam etmeyecek çünkü bu yüce millet kendi bağrından çıkardığı yiğit cumhurbaşkanını ve dik duran hükümetini bu ihanet şebekelerinin karşısında görecek. Bu zorbalara geçmişte pabuç bırakmadık, bundan sonra da asla geçit vermeyeceğiz. Şehitlerimize sözümüz var, bu vatan uğrunda şehit düşen ana kuzularına sözümüz var. Bu vatanın tek bir taşını haine, kalleşe, alçağa çiğnetmedik, vermedik, vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

16 yıldır kesintisiz büyüme

Türkiye'nin 16 yıldır AK Parti ile büyümeye, kalkınmaya devam ettiğini belirten Başbakan Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"AK Parti millet iradesine saygı göstermeyenleri, bu ülkenin insanlarına yasak üstüne yasak koyanları emekli eden partinin adıdır. AK Parti kalkınmanın, adaletin teminatıdır. AK Parti güçlü Türkiye'nin yüz akıdır. Bu yüzden milletimiz Recep Tayyip Erdoğan'a ve AK Parti'ye karşı desteğini sürdürerek, artırarak devam ediyor. 15 yıl içerisinde AK Parti'nin önünü kesmek için neler yaptılar. Partimizi kapatmaya kalkmadılar mı? Cumhurbaşkanımıza siyasi yasak getirmek istemediler mi, e-muhtıra ile cumhurbaşkanlığı seçimini engellemek istemediler mi? 17-25 FETÖ darbe girişimizin yapmadılar mı? Bu da yetmedi, 15 Temmuz hain kanlı darbe girişimiyle FETÖ'cüler bu millete her türlü kötülüğü yapmadılar mı? Milletimiz sayesinde, sizlerin sayesinde önümüze çıkarılan her türlü engelleri aşa aşa bugünlere geldik. AK Parti milletle bütünleşmiş bir siyasi harekettir."

"Türkiye'ye de yakışan budur"

Türkiye'nin bütün hain girişimlere rağmen yükselmeye, büyümeye devam ettiğini, Türkiye'nin yüzde 7,4'lük büyüme oranıyla dünyanın en fazla büyüyen ülkesi olduğuna işaret eden Yıldırım, Türkiye'ye de yakışan bu olduğunu söyledi.

"Hindistan'ı da Çin'i de en gelişmiş ülkeyi de geride bıraktık. Türkiye'yi karalamaya çalışan o çok bilmiş kuruluşların sesi soluğu kesildi." diyen Binali Yıldırım, "Buradan bu milletin, bu ülkenin gücünü göremeyenlere sesleniyorum. Türkiye sizleri yanıltmaya, şaşırtmaya devam edecek. Milletimizle, gençlerimizle el ele bütün bu oyunları bozduk, bozmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

İzmir yatırımları

Yıldırım, Türkiye'de ilkleri gerçekleştiren, Türkiye'ye öncelik eden İzmir'e küçük düşünmenin yakışmayacağını dile getirerek, AK Parti döneminde İzmir'e 45 milyar liralık yatırım yapıldığını bildirdi.

Ödemiş ilçesinin bu yatırımlardan payını aldığını aktaran Yıldırım, 92 kilometrelik Torbalı-Ödemiş-Kiraz yolunun tamamlanacağını, Osmanlı'dan bu yana el değmemiş demiryolu hattının da yenilendiğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım, Ödemiş-Kiraz demiryolu hattının inşaatının başlayacağını aktararak, şöyle devam etti:

"Tarım Kredi Kooperatif yem katkı maddeleri üretimi için Ödemiş'i seçti, Ödemiş'te fabrika kuruyor. Yüz milyon lira, Türkiye'nin ithal ettiği yem katkı maddeleri artık yerli imal edilecek. Ödemiş'te imal edilecek, böylece yem fiyatları aşağıya düşmüş olacak. Ayrıca 50 bin ton kapasiteli bir depolama alanını da burada yapacağız. Böylece Menderes Ovası'ndaki çiftçi kardeşlerimizin ürettiği hububatı buradan satın alacak. Fabrika içinde 100 kardeşimize de iş ve istihdam sağlanacak. Birazdan Türkiye'ye geçeceğimiz müjdeyi buradan verelim. Bu yem fabrikasından bir tane de Tire'ye yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca Ödemiş ve Tire'de süt fabrikası da kurulacak. Hem Ödemişli çiftçi hem nakliyeci bu fabrikalardan ekmeğini çıkaracak."

Ödemiş-Köşk arasında yolun projesini yapacaklarını, yapımını da gerçekleştireceklerini belirten Yıldırım, Bozdağ üzerinden Manisa'ya giden yolu da iyileştireceklerini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, asla yeter demediklerinin altını çizerek, "Daha yapacak çok işimiz var, İzmir için, Türkiye için daha çok hizmet üreteceğiz." diye konuştu.

Ödemiş'te partilerini kongresini de yapacaklarını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"AK Parti kongreleri heyecan demektir. AK Parti kongreleri coşku demektir, gelecek demektir. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, gün birlik ve beraberlik günüdür. O zaman ne diyoruz Ödemiş için durmak yok, işimiz hizmet, gücümüz millet. Cumhuriyetin 100. yılına giderken İzmir'i daha yukarıya, daha ilk sıralara taşımaya hazır mısınız?"

TRT Haber/AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü