banner5

banner29

Binali Yıldırım: Kayseri'den Söylüyorum 'Evet' Çıkacak, Onlar da Bitecek..

Başbakan Binali Yıldırım, 'Tam bir ittifak, şer ittifakı var. Kandil oradan bas bas bağırıyor, 'Aman evet çıkmasın, evet çıkarsa biz biteriz.' Kayseri'den söylüyorum 'evet' çıkacak, onlar da bitecek. Onların kandillerini söndüreceğiz.' dedi.

Siyaset 02.04.2017, 22:17 02.04.2017, 22:17
Binali Yıldırım: Kayseri'den Söylüyorum 'Evet' Çıkacak, Onlar da Bitecek..
Yıldırım, Kayseri Valiliği ve Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği Kayseri Şubesince, (MÜSİAD) bir otelde organize edilen akşam yemeğinde, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Yemekte yaptığı konuşmada Yıldırım, Kayseri'nin, millet iradesine başvurduklarında güçlerine güç kattığını, kendilerine her zaman güçlü destek verdiğini dile getirdi.

Binali Yıldırım, ekonomik gelişmişliğiyle diğer şehirlere ilham kaynağı olan Kayseri'nin, özellikle iş camiası, özel teşebbüs, ticaret, emek, alın teri, üretim ve istihdamla özdeşleştiğini, bu kadim şehrin, her alandaki yüksek randımanının, bütün iller için güzel bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

Kayseri'nin, tecrübesini Malatya, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Niğde gibi komşu vilayetlerle paylaşmasının önemini vurgulayan Yıldırım, Kayseri'nin, markalaşma becerisi, yenilikçilik, ticaret becerisi, üretim potansiyeli, rekabetçilik alanlarında önemli mesafe kat ettiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, ekonomisi dünyaya açılan Kayseri'nin, yalnızca ticaretteki başarısıyla ekonomiye kattığı yüksek değerle değil, demokrasiye, hukuk mücadelesine verdiği destekle milletin gönlünde taht kurduğunu vurguladı.

Kayseri'nin, 15 Temmuz gecesi meydanları doldurup, darbe yapmaya çalışan alçaklara da geçit vermediğini hatırlatan Yıldırım, "27 gün boyunca nöbet tuttunuz, demokrasiyi korudunuz. Cumhurbaşkanımıza, Meclisimize, hükümetimize, bayrağımıza, ezanımıza sahip çıktınız. Kayseri, 15 Temmuz'da üç şehit verdi. İkisi kadın, biri erkek. Cennet Yiğit, Kübra Doğanay kardeşlerimiz, istiklalimiz, istikbalimiz için şehit oldular. Aynı şekilde Murat Kocatürk kardeşimiz de şehadet şerbetini içenler arasında. Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum." dedi.

- "Hayır' kampanyasında sınır tanımıyorlar"

Şehitlerin en kutsal emaneti olan ezan, bayrak ve vatana sahip çıkmanın, boyunlarının borcu olduğunun altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti: "Sizler var oldukça Türkiye her türlü zorluğu aşacak ve her türlü hain oyunu bozacaktır. Bugün FETÖ, PKK, DEAŞ, Avrupa, bazı ülkeler bir hedef, masa etrafında birleşmiş 'hayır' kampanyası yapıyorlar. Bu çok anlamlı. Yani bu anayasa değişikliği Avrupalıları niye ilgilendiriyor? Avrupalılar bizim anayasa değişikliğine oy mu verecek? Bunlar neden PKK'nın, FETÖ'nün yanında yer alıyor? İçeride 'hayır' kampanyası yapan başta anamuhalefet partisi olmak üzere diğer partilerin, grupların bunu iyice düşünmesi lazım. Türkiye'nin büyümesini, gelişmesini istemeyen bütün çevreler, 'hayır' kampanyasında sınır tanımıyorlar. Bakın Avrupa'ya, bölücü başının posterleri sokaklarda. Sokaklar ağzına kadar PKK, FETÖ sempatizanlarıyla taraftarlarıyla dolmuş taşmış, çıt çıkaran yok. Türkiye'den, memleket sevdalılarıyla gurbetçilerimizle buluşmak üzere giden milletvekillerimize, bakanlarımıza, hatiplere kapılar kapalı. Bunu hepimiz gördük, yaşadık. Avrupa değerleri diye yıllardır bize nasihat çekenlerin gerçek yüzünü bir kez daha gördük."

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin, yalnızca bölgesinde güçlü olmasının yeterli olmadığına, güçlü kalmak mecburiyetinde olduğuna işaret ederek, "Çünkü Türkiye, tarihin her döneminde çok stratejik konumda olmuş ve bu topraklar, dünyanın gidişatını değiştiren bölgeler olmuş. Bugün bakalım etrafımıza, bütün olaylar bizim etrafımızda. Kuzeyimizde, güneyimizde, doğumuzda hatta batımızda, her tarafta bir huzursuzluk, karışıklık var. Bütün bu şartlar içinde Türkiye'nin dimdik ayakta kalması gerekiyor. Bunu bildikleri için de 'Türkiye geleceği inşa edecek adımları atmasın.' diye var güçleriyle, en son gayretleriyle çalışıyorlar. Tam bir ittifak, şer ittifakı var. Kandil oradan bas bas bağırıyor, 'Aman evet çıkmasın, evet çıkarsa biz biteriz.' Buradan, Kayseri'den söylüyorum 'evet' çıkacak, onlar da bitecek. Onların kandillerini söndüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Diyarbakır'da, kendisinin de Van'da olduğunu hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti: "İki yıl önce oralarda, bırakın bayrak sallamayı insanlar sizi, bir bakanı, görevliyi gördüğü zaman kapıyı kapatıp içeri girerdi. 'Aman terör örgütü görmesin, sonra hayatım tehlikeye girer.' Ama bugün meydanlarda, sokaklarda, bayrağını dalgalandıra dalgalandıra teröre lanet okuyor ve terörü en şiddetli şekilde kınıyor. Bugün terörün güdümüne, sultasına giren parti orada, sokaklarda dolaşamıyor. Türkiye'nin geldiği nokta bu. Elhamdülillah. Ama bunu burada bırakamayız. Oradaki insanlarımıza bir daha hayal kırıklığı yaşatamayız. Asla hiçbir vatandaşımızı terörün insafına terk edemeyiz."

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, herkesin farklı özelliğinin, kimliğinin olduğunu belirterek, "Kimimiz Kürt, kimimiz Türk, kimimiz Zaza, kimimiz Laz, kimimiz Avşar, kimimiz Sünni, kimimiz Alevi, kimimiz Caferi ne olursak olalım, bunlar bizim tercihimiz değil ama bizi birbirimize bağlayan ay yıldızlı bayrağımız var ve gurur duyacağımız bir Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz var." ifadesini kullandı.

Bu bayrak altında, "tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak" şeklinde yollarına devam edeceklerini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti: "Bizim kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecek. Bölgeyi geziyorum, doğuyu, batıyı, kuzeyi, güneyi geziyorum, her gün iki ile gidiyorum. Türkiye'nin gelecek heyecanını, hedeflerini, rüyasını bütün millet satın almış durumda. Allah'a şükür günden güne yapılan tezviratlar, karalamalar, yalan dolanla Türkiye'nin bu muazzam dönüşümünü gölgelemeye çalışan gayretler bir bir yok oluyor. 14 yıldır bize güvendiniz, destek verdiniz. Bu yola çıkarken bir şey dedik, 'Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız.' Bu yola çıkarken Kayseri, Rize, Konya, Sivas, 81 vilayetimiz bizimle beraberdi. Sizin evladınız Abdullah Gül, bu harekette bizimle beraberdi. AK Parti iktidarında başbakanlık, cumhurbaşkanlığı, yol arkadaşlığı yaptı. Kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz."

"Getirdiğimiz anayasa değişikliği niye bu kadar ilgi görüyor veya niye bu kadar çok konuşuluyor? Biz, ilk defa halk oylaması yapmıyoruz." diyen Yıldırım, AK Parti iktidarında üçüncü kez milletin hakemliğine gidildiğini hatırlattı.

- "Meclisin etkinliği artıyor"

Yıldırım, bu anayasa değişikliğinin önemli olduğunun altını çizerek, şunları ifade etti: "Önemi nereden geliyor? Önemi şuradan geliyor; anayasayı öyle bir şekilde değiştiriyoruz ki bütün vesayetleri kaldırıyoruz, tek vesayet sahibi oluyor, o da millet. Milletten başka hiçbir vesayet kalmıyor. Adına vesayet derseniz, tek vesayet sahibi millet oluyor, millet patron, her şeyin sahibi oluyor. Bu anayasa değişikliğinde 'Seçim yapalım, ondan sonrasına bakalım.' yok. Seçimi yapıyorsunuz, siz Kayserilisiniz, masarifi sevmezsiniz, hesabı, kitabı iyi yaparsınız. Ne o yazın seçim, kışın seçim yok. İki sandık geliyor, birinde hükümeti, birinde vekillerinizi seçiyorsunuz. İşi bitiriyorsunuz, işinize, gücünüze bakıyorsunuz. Şimdi, hiç iktidar emeli, hırsı olmayanlar buna karşı çıkacak. Çünkü onların milli iradeyle değil, zayıf hükümetlerde müdahalelerle iktidarın bir tarafından tutunma şansları var, o şans kayboluyor. Çünkü iktidar garanti, seçim oldu sandıklar kapandı, açıldı, yüzde 50 artı 1 alan iktidar oluyor, 5 sene sen sağ, ben selamet. Aynı şekilde Meclisi de seçiyoruz. Meclise de vekilleri gönderiyoruz."

Bu değişikliğin, "Meclisi etkisiz hale getireceği" iddialarının bulunduğunu anımsatan Yıldırım, "Bunlar da külliyen yanlış, yok böyle bir şey. Meclis kendine geliyor. Milletvekillerinin etkinliği, özgüveni daha çok artıyor." diye konuştu.

- "Değişikliği okudukları yok"

Yıldırım, bugünkü Mecliste, iktidar partisinin kanun çıkarabileceğini ya da çıkarmayacağını, bunun dışında kimsenin kanun çıkarma şansının olmadığını belirterek, yeni sistemde bütün partilerin aynı konumda olacağını, kanun teklifini milletvekillerinin verebileceğini söyledi.

Meclisin denetiminin eksilmediğini, arttığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: "Yine Mecliste genel görüşme, Meclis araştırması, yazılı soru var, yazılı soruyu 15 günde cevaplama mecburiyeti var. Mevcut anayasada bu yok. 'Efendim gensoru, güven oyu yok.' Kardeşim 80 milyonun güven oyu verdiğine, vekiller güven oyu verse ne olur vermese ne olur? Güven oyunu millet veriyor, hükümeti millet kuruyor. Gensoruyu kime vereceksin? Millet zaten gensoruyu veriyor seçime geldiği zaman. Çalıştıysa 'tamam' diyor, yoksa biletini kesiyor. Yetmedi, Meclis soruşturması var, cumhurbaşkanını, bakanları, yardımcılarını yargılayabiliyor. Şimdi bir yalan tutturmuşlar, 'Ömür boyu koruma var.' diyor. Yok böyle bir şey. Bunların değişikliği falan da okudukları yok. Hakikaten okumuyorlar. Olay şudur, şu andaki anayasada ne varsa, aynı şey var."

Başbakan Yıldırım, cumhurbaşkanının görevi bittikten sonra bir suç işlemesi durumunda vatandaş gibi hesabını vereceğini, görev yaptığı seneyle ilgili suçlama olması durumunda ise Meclis aşamasından sonra yargılama sürecinin başlayacağını anlattı.

- "Nerede tek adam"

Mevcut anayasada cumhurbaşkanının "vatana ihanet" suçundan yargılanabildiğini, bunun mevzuatta bulunmadığını, yargıya götürmek için ise her 4 milletvekilinden 3'ünün kabul oyu vermesi gerektiğini anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti: "Yeni sistemde her şeyle suçlayabilirsiniz, hiçbir sınırlama yok. Birinin aklına bir şey geldi, 'Efendim şu işi yaparken suç işledi.' Onunla suçlayabilir, yargıya taşımak için 4 milletvekilinin 3'üne ihtiyaç yok, 3 milletvekilinin 2'si olur verirse gidiyor. Yani güvenceyi biraz daha düşürüyoruz, suçlamaları olabildiğince çeşitlendiriyoruz. Nerede Meclis etkinliği yok oluyor? Nerede tek adam? Bir de 'tek adam' var, bütün yetkiler kendi elinde toplanıyor, kimseye hesap vermiyor. İşte hesabı söyledim, Meclise, millete, yargıya hesap veriyor. Siyasi, hukuki, idari, cezai sorumluluk var.

 

AA
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 10 15
5. Başakşehir 10 14
6. Karagümrük 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Sivasspor 8 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 8 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. İstanbulspor 10 18
4. Ankara Keçiörengücü 10 18
5. Tuzlaspor 9 18
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 10 16
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 11 10
14. Menemen Belediyespor 9 9
15. Bandırmaspor 10 8
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Liverpool 10 21
2. Tottenham 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. Newcastle 10 14
11. M. United 8 13
12. Arsenal 9 13
13. Crystal Palace 10 13
14. Man City 8 12
15. Leeds United 9 11
16. Brighton 10 10
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 11 15
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Elche 9 13
9. Athletic Bilbao 9 12
10. Valencia 10 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Levante 10 8
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7