banner29

Bozdağ: ABD'den Sözlü Cevap Geldi, Rıza Sarraf'ın Sağlık Durumu İyi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD'nin Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdiğini söyledi.

Siyaset 16.11.2017, 20:32 16.11.2017, 20:32
Bozdağ: ABD'den Sözlü Cevap Geldi, Rıza Sarraf'ın Sağlık Durumu İyi



Türkiye'nin ABD'ye verdiği Rıza Sarraf notasına sözlü cevap geldi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaşmıştır." dedi.

Rıza Sarraf davası

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Rıza Sarraf için önemli bir ara karar duruşması var, Türkiye dün nota verdi. Avukatı '5 gündür ulaşamıyoruz.' demişti. ABD'den bir cevap gelmişse içeriği nedir? Hakikaten cezavinde mi?" sorusu üzerine, Rıza Sarraf'ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğuna dikkati çekerek, Amerikan basını, uluslararası basın ve Türk basınında birkaç gündür Rıza Sarraf'dan haber alınamadığına ilişkin haberlerin yer aldığını vurguladı.

"Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu bilgisi ulaştırılmıştır"

Sarraf'ın avukatının da bu haberleri teyit eden açıklamalar yaparak "5 gündür haber alamıyoruz." dediğini aktaran Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Amerika Birleşik Devletleri'ne bir nota vermiştir. Bu notanın özü, vatandaşımız Rıza Sarraf'ın durumu hakkında bilgi almaktan ibarettir ama bazı çevreler bu notayı fevkalade çarpıtıyorlar, farklı takdim etmeye çalışıyorlar ve biz bunların kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Nota esasında diplomatik yazışma usulüdür. Türkiye'den pek çok ülke kendi vatandaşları ve kendileriyle ilgili bilgi almak istediğinde onlar da nota veriyor, bizden bilgi alıyorlar veya bir bakanla herhangi birisi görüşmek istediği zaman nota vasıtasıyla görüşme talebinde bulunuyorlar. Yani nota, çok net bir şekilde diplomatik yazışma usulüdür. Yapılan da budur. Amerika Birleşik Devletleri'nden bir sözlü cevap şu anda gelmiştir. Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na bir bilgi ulaştırılmıştır."

''Vahim bir hata''

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, DEAŞ ile PYD/YPG arasındaki anlaşmaya ilişkin, "DEAŞ ile gerçekte ve samimi bir mücadele yapılmıyor, bir terör örgütü diğer bir terör örgütünü yaşatmak, korumak için onunla iş birliği yapıyor. Bu iş birliği de ABD'nin gözetim ve denetimi altında yapılıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Vahim bir hatadır. Bütün dünyanın gözü önünde onları yok etmek için ant içtiğini söyleyenler, ellerine fırsat geçmişken bu teröristleri yok etmek yerine onları koruyan, kollayan bir yaklaşım ortaya koymuşlardır. Fevkalade büyük bir hatadır, büyük bir yanlıştır ve bütün dünyanın bu vahim hatayı, yanlışı görmelerini ve bu konudaki riyakar tutumu yakından değerlendirmelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Dünyanın hiçbir yerinde terörle, terör örgütleriyle mücadele örneği yoktur"

Bozdağ, şöyle devam etti:

"Oradaki DEAŞ terör örgütü, iş birliği yaparak diğer terör örgütüyle, tabii ABD'nin de onayını almak suretiyle yapılmış bir iş birliği bu ve oradan çekildiler, gittiler. Onun için burada samimi bir terörle mücadele yok. Eğer samimi bir terörle mücadele olmuş olsa DEAŞ terör örgütüne karşı diğer bir terör örgütüyle iş birliği yapılmaz, Türkiye gibi güçlü bir devlet ile iş birliği yapılır ve terörle öyle mücadele edilir. Dünyanın hiçbir yerinde terörle, terör örgütleriyle mücadele örneği yoktur. Maalesef böyle saçma bir örneğe, böyle bir akıl tutulmasına bölgede hep beraber şahit oluyoruz."

 

AA


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?