banner30

banner29

Bozdağ: Diyanet Akademisi Kuruluyor, 2 Yıl İmam Ataması Yapılmayacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açılışta yaptığı konuşmasında imam atamalarına ilişkin konuştu

Siyaset 09.11.2017, 21:14 09.11.2017, 21:14
Bozdağ: Diyanet Akademisi Kuruluyor, 2 Yıl İmam Ataması Yapılmayacak
İstanbul Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla hizmete açıldı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açılışta yaptığı konuşmasında imam atamalarına ilişkin konuştu. Bozdağ, yeni atamaların 1-2 yıl sonra olabilir bunun için cami cemaatinin sabırlı olması gerektiği belirtti.

1539 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk defa inşa edilen, daha sonra 1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi olarak hizmete devam eden, gerçekleştirilen düzenleme ve restorasyonun ardından açılışın yapıldığı Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi’nin açılışı, Reisü’l Kurra Ahmet Aslanların yaptığı dua ile gerçekleştirildi. İstanbul Fatih’te bulunan eğitim merkezinin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslami ilimlerin öğretileceği ve bir örneklik teşkil edecek olan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezinin Türkiye için son derece önemli olduğunu söyledi.

Programda Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptığı konuşmasında imam atamlarının 2 yıl yapılmayacağını biraz sabırlı olunmasını istedi. Bozdağ ayrıca imam hatip lisesi mezunları dahi direk atanabilirken bundan sonraki atamalarda ilahiyat mezunları dahi direk olarak imam olamayacak kurulacak akademi eğitimi alıp kadrolara atanbileceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet SözcüsüBekir Bozdağ'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

DİYANET AKADEMİSİ KURULUYOR

Diyanetin bundan sonraki müftü, vaiz, imam, müezzin ve KKÖ'ler kurulacak yeni akademiden gecerek hazırlık yapacak ve sonrasında Diyanet kadrolarında çalışmaya başlayacak. Daha önce imam hatip lisesi mezunları dahi direk atanabilirken bundan sonraki atamalarda ilahiyat mezunları dahi direk olarak imam olamayacak kurulacak akademi eğitimi alıp kadrolara atanabilecek.

2 YIL ATAMA OLMAYABİLİR

Bozdağ konuşmasında yeni yasa çıkartılarak diyanet akademisinin 2018 de kurulacağını söyledi. Ardından Akademiye alınan adaylar mezun olduktan sonra Diyanet atamalarına basvuru yapabileceklerine değinen Bozdağ, yeni atamaların 1-2 yıl sonra olabileceğini bunun için cami cemaatinin sabırlı olması gerektiği söyledi

İMAMLAR İLE MÜEZZİNLER KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELİ

Kuran okunduğunda manası bilinmese bile onu okuyan kurranın tertil üzerine okuduğunda güzel sesiyle dinleyeni etkileyebilecek manevi bir gücünün olduğuna değinen bozdağ, akedeminin kurulması ile müezzinler ezan okunmasında imamlar kuran okumada eğitim alacak ve mihrapta kendini yetiştirmiş olarak göreve başlayacak.

İSLAMİ ANALİZ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?