banner30

banner29

CHP'de İstanbul için 5 aday! Skandal isimler...

Siyaset 25.09.2018, 21:48 25.09.2018, 21:48
CHP'de İstanbul için 5 aday! Skandal isimler...
Olağanüstü kurultay tartışmalarını yerel seçim sonuna kadar ötelemeyi başaran Kemal Kılıçdaroğlu, aday belirleme çalışmalarına hız verdi. En kilit bölgelerse İstanbul ve Ankara… Kılıçdaroğlu yönetimi İstanbul genelinde partililer üzerinde anket çalışmalarına başladı. Partililerin önüne “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olmalı?” sorusunun altına Muharrem İnce, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ve CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke isimleri tercih olarak sunuldu.

İLK ADAY İNCE

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde beklenenin üzerinden oy almasıyla tasfiye planı tutmayan Kılıçdaroğlu, rakibini bu kez İBB’ye başkan adayı gösterip siyasi kariyerini bitirmekte kararlı. Mahmut Tanal ile ilgili talep kendisinden. Aday adaylığını aylar öncesinden açıklayan Tanal, devlet FETÖ ile mücadele ederken 80 milyonun önünde 250 kişinin katili terörist başı Feto için hüngür hüngür ağlaması, TOMA’ya tırmanmasıyla meşhur.

GÜRSEL TEKİN ZORDA

Gürsel Tekin de adaylık konusunda kartlarını açık oynamış durumda. Ancak Tekin’in, Diriliş Postası’nın ortaya çıkardığı “Kapanan dükkânlar” skandalı ile şansı epey azaldı. Parti tabanı da Tekin’e tepkili.

İKİ SÜRPRİZ VAR

Listedeki diğer isimlerden olan CHP’de hızla yükseldikten sonra ani bir kararla Kılıçdaroğlu’na isyan bayrağı çeken Selin Sayek Böke, Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı sırasında “istihbari bilgiye sahip değiliz" sözleriyle PKK’ya terör örgütü diyememişti. SİHA’lara karşı çıkan PKK sempatizanı Sezgin Tanrıkulu ise şimdilik adaylık konusunda en az şans tanınan isim.

TANAL DÜNDEN RAZI

Mahmut Tanal ismi sürpriz değil. Daha önce İBB’ye aday adaylığını açıklayan hatta mezarlıkların bedava olacağı vaadini dile getiren Tanal, geçtiğimiz ay Almanya’dan yaptığı paylaşımlarla rezil olmuştu.

Türkiye yıllardır toplu taşıma araçlarında olan özellikleri sadece Almanya’ya özgüymüş gibi gösteren Tanal, İstanbul’a ne denli yabancı olduğunu ortaya koymuştu.

TOMACI TANAL

Tanal’ın en ön plana çıkan özelliği ise işgalci terör örgütü FETÖ’ye olan yakınlığı. Tanal, devlet FETÖ ile mücadele ederken 80 milyonun önünde 250 kişinin katili terörist başı Feto için hüngür hüngür ağladı. Bununla da yetinmeyen Tanal, FETÖ’ye operasyona giden TOMA’ların üstüne çıktı.

Gürsel Tekin, bu konuda kartlarını açık oynamış durumda. Bugünlerde her zamankinden daha fazla şekilde İstanbul sokaklarını gezen Tekin de skandalları ile gündemde.

SİHA SEZGİN

Sezgin Tanrıkulu’nun sicili daha kabarık. Yıllarca PKK terör örgütünün elebaşı İmralı Canisi Öcalan’ın avukatlığını yapan Sezgin Tanrıkulu, teröristlere nefes aldırmayan Silahlı İnsansız Hava araçlarını hedef almış, terörle mücadele de kullanılmamasını isteyerek PKK’nın sözcülüğünü üstlenmişti. Tanrıkulu, “İnsan hakları” kılıfı altında FETÖ ve PKK’lı teröristlere destek olmada sınır tanımıyor. CHP seçmeninin Muharrem İnce dışındaki tüm adayların marjinal yapısı konusundaki tutumu da merak konusu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?