banner30

banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gayrimeşru Referanduma Karşı Tavrımız Değişmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'taki gayrimeşru referandumla ilgili “Buna karşı olan tavrımız değişmedi" dedi.

Siyaset 25.10.2017, 23:03 25.10.2017, 23:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gayrimeşru Referanduma Karşı Tavrımız Değişmedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi görüştü. Görüşme sonrası iki lider açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgemizdeki hassasiyetler hepinizin, hepimizin malumudur. Heyetler arası görüşmelerimizi etraflıca ele aldık. Gerek siyasi, gerek askeri noktada ekonomik, ticari, kültürel noktada bundan sonraki süreçte ne gibi adımlar atabiliriz bunları değerlendirdik." diye konuştu.

Erdoğan, özellikle son dönemde Irak Kürt Bölgesel yönetiminin aldığı gayri meşru referandum kararına yönelik üzüntülerinin ortada olduğunu hatırlatarak, buna karşı olan tavrın değişmediğini söyledi.

Başından itibaren Irak'ta toprak bütünlüğünden yana olduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye-İran-Irak olarak yapmış olduğumuz görüşmelerle attığımız adımlarla şu anda olumlu bir noktaya geliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı, Kandil ve Sincar'da PKK varlığının söz konusu olduğunu, Türkiye olarak dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduklarını kaydetti.

Irak'taki bütün bu yıkımların yaşandığı bölgenin küllerinden yeniden ayağa kalkması temennisinde bulunan Erdoğan, "Bölgenin barışı ve huzuru için de atılması gereken adımları atacağız." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, petrol boru hattının da çalıştırılması noktasında her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Kara noktasındaki kapılarla ilgili de görüşmelerin karşılıklı olarak devam ettiği bilgisini paylaşan Erdoğan, her şeyin bir mutabakat içerisinde yürüyeceğini, merkez yönetim endeksli olarak bu adımların atılacağını vurguladı.

İbadi: Sınırlarımız içinde hiçbir silahlı gruba izin vermeyiz

Irak  Başbakan İbadi ise terörle mücadelede işbirliğini önemsediklerini söyleyerek, “Sınırlarımız içinde hiçbir silahlı gruba izin vermeyiz.” dedi.

Irak'taki gayrimeşru referanduma değinen İbadi, bazılarının ülke sınırlarını değiştirmek istediğini belirtti.

İbadi, Irak ordusunun tek hedefinin tüm Irak halkını korumak olduğunun da altını çizdi.

Başbakan Yıldırım-Irak Başbakanı İbadi ortak basın toplantısı

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı El Haydar İbadi ile ortak basın toplantısı düzenledi.Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Iraklı kardeşlerimizin sevinci bizim sevincimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür. Bu nedenledir ki Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin mutlak savunucusudur. Irak'ın birliğine halel getirecek en ufak bir gelişme karşısında tereddütsüz Irak'ın yanında yer aldık, yer almaya devam edeceğiz." dedi.

Türkiye'nin, Irak yönetimine gereken desteği sağlayacağına işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim amacımız, referandum kararı alan idarecilerin aklıselime ve Irak Anayasası zeminine dönmesidir. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bir daha kendini ve Irak'ı yeni sorunlara sürüklememesi için her türlü tedbiri alma konusunda Irak'ın yanındayız. Gümrük kapılarının işletilmesi ve gümrük kapılarının sevk ve idaresi Irak Anayasası'na göre Merkezi Hükümetin işidir. Bu bağlamda Habur Gümrük Kapısı'nın da Irak yönetimine geçmesi konusunda gereken desteği sağlayacağız."

Müşterek Bakanlıklar Toplantısı Türkiye'de yapılacak

Başbakan Yıldırım, Irak ile ticaret hacmi başta olmak üzere karşılıklı yatırımların artırılması için çalışmayı arzuladıklarını belirterek, "Bundan böyle Irak ile başta ticaret hacmi olmak üzere karşılıklı yatırımların artırılması, her iki ülkenin imarı ve refahın sağlanması için daha yakın çalışma içinde olmayı arzu ediyoruz. Bu amaca yönelik Müşterek Bakanlıklar Toplantısı'nın en kısa zamanda Türkiye'de gerçekleşmesi konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

Yıldırım, Kerkük ile ilgili de "Kerkük'ün geri alınması ve vilayetin yüzyıllardır hüküm süren çok etnikli yapısına uygun yönetim ve güvenlik mimarisinin hayata geçirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

TRT HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?