banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cezayir Ziyaretinin İlk Gününde 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cezayir'in milli enerji şirketi SONATRAC ile ülkemizin önde gelen firmaları, 1 milyar dolarlık bir petro kimya yatırımı konusunda anlaşmaya vardı" dedi.

Siyaset 27.02.2018, 16:30 27.02.2018, 16:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cezayir Ziyaretinin İlk Gününde 1 Milyar Dolarlık Yatırım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda konuştu. Erdoğan, Cezayir'İn Afrika'daki en büyük ticari ortak olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki 3.5 milyar dolarlık ticaret hacmini yeterli bulmadığını söyledi. Erdoğan, "Bunu 5 milyar dolara çıkarmakta fayda var diye düşünüyorum. Böylesine iki ülke için 3.5 milyar dolarlık ticaret hacmi az. Bu rakamı ilk etapta 5, ardından 10 milyar dolara çıkarabiliriz" dedi.Erdoğan, "Bu kapsamda atılan önemli bir adımın müjdesini burada bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Cezayir'in milli enerji şirketi SONATRAK ile ülkemizin önde gelen firmalarından olan Rönesans ve Bayegan arasında Adana'da Yumurtalık Serbest Bölgesinde 1 milyar dolarlık bir petro kimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldı. Yılda 450 bin ton polipropilen üretilecek bu tesisin ham maddesi elbette Cezayir'den tedarik edilecek. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle ülkemizdeki cari açık noktasında da ciddi bir sıkıntıyı aşmış olacağız. Dışa bağımlılığı da yüzde 25 oranında azaltmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"Turist sayımız 32 milyona ulaşmış vaziyette"

Turizmde 36 milyon dolar rakamlarını yakalamıştık. Şimdi ise bir düşüşten sonra tekrar toparlıyoruz ve turist sayımız 32 milyona ulaşmış vaziyette. Merkez Bankası'nda ilk göreve geldiğimizde rezerv 27.5 milyar dolardı şimdi ise 125 milyar dolara ulaşmış vaziyetteyiz.

"IMF bizden borç istedi"

Bir başka durum, 2002'de IMF'e olan borç 22.5 milyar dolardı. 2013'te bunu sıfırladık, artık bitti o iş. IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar. Verin dedim. IMF baktı ki Türkler ciddi, bu parayı almaktan vazgeçti.

"Dünyanın her köşesindeki mazlumlara el uzattık"

Geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız 246 milyar liralık sosyal yardımla vatandaşlarımızın mağdur olmamasını temin ettik. Bununla kalmadık, dünyanın her köşesindeki mazlumlara el uzattık. Önemli bir kısmı Afrika'dan gelen 16 bin 500 öğrenciye burslarla, ülkemizde kaliteli eğitim imkanı sunuyoruz.

Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen 4 milyon kardeşimizi 30 milyar dolar harcamayla misafir ettik.

Türk şirketleri Cezayir'de en çok istihdam sağlayan yabancı şirketlerin başında geliyor. Yatırımlar konusunda çok daha iyi bir noktaya gelerek bu katkıyı arttıracağız. Cezayir'in öncelik verdiği, tarım, turizm, gıda ve enerji alanlarında iş adamlarımız teşvik edeceğiz. Bu başlıklar aynı zamanda Türk özel sektörünün de başarılı olduğu alanlardır.

TRT HABER
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?