banner5

banner29

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Putin ve Trump ile yaptığımız görüşmelerde Suriye'de yaşanan bu trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu." dedi.

Siyaset 13.04.2018, 15:12 13.04.2018, 15:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma Namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Öncelikle Miracımızın milletimiz ve tüm İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah insanlığın birliğine kurtuluşuna vesile olur diyoruz.

Suriye'de ABD-Rusya restleşmesi

Gerek sayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerek sayın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığımız görüşmeler tabi ağırlıklı olarak Suriye içerikliydi ve Suriye'deki gelişmeleri ele aldık. Suriye'de bir an önce barışın temini noktasında neler yapılabilir bunları görüşme fırsatımız oldu. Bütün bunları ele alırken üzerinde ısrarla durduğumuz konu bölgedeki şu suların ısınmasının doğru olmayacağını ve barışın tesisi ile birlikte bölgede özellikle yaşanan bu trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu. Son dönemde tabi Doğu Guta'da ki gelişmeler ve ardından Duma'daki gelişmeler bunlar can yakıcıydı. Bunların tabi bende video çekimleri vardı. Bu video çekimlerini özellikle Putin'in göndermiş olduğu özel temsilciye görüştüm bunları verdim. Sadece telefon görüşmemizle süreci değerlendirmedik. Gelen özel temsilciyle de bunları konuştuk görüştük.

Bir şeyin üzerinde ısrarla duruyorum. Kimyasal silahlar uluslararası yasalarda çok farklı zemine her ne kadar oturuyorsa da biz bunları değerlendirirken konvansiyonel silahları bir tarafa koyamayız. Kimyasal silahlarla ölümler gerçekten felaket. Varil bombaları yağdığı zaman insanlar çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmiyor ki, hepsini acımasızca öldürüyorlar.

Bütün bunlar karşısında biz başta ABD olmak üzere Rusya ve tüm koalisyon güçlerinin burada hassasiyetini istiyoruz. Son gelişmeler sanki biraz havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu. Görüşmelerimiz devam ediyor devam edecek. Meseleyi aslında  bir an önce barışla noktalamak havayı yumuşatmak.

Bizim ise biliyorsunuz şu anda Suriye'nin kuzeyinde Afrin başta olmak üzere daha önce Fırat Kalkanı Harekatı'yla yürüyen sürecimiz de kararlı bir şekilde yürüdü, yürüyor. Bizim mücadelemiz kesinlikle teröristlerle olan bir mücadeledir, bir işgal hareketi değildir. Bunu da bütün Batı'nın dünyanın bilmesi lazım.

TRT Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?