banner29

Davutoğlu: Referandum Telafisi Olmayacak Bir Hata

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, IKBY bağımsızlık referandumunun telafisi olmayacak sonuçlar doğurabilecek bir hata olduğunu dile getirdi.

Siyaset 26.09.2017, 18:02 26.09.2017, 18:02
Davutoğlu: Referandum Telafisi Olmayacak Bir Hata

Ahmet Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:


"Son günlerde Irak'ta referandum bağlamında yaşanan gelişmeler sadece belli bir bölge ile sınırlı kalmayacak bir gerilim potansiyeli taşımaktadır."

BÖLÜNMELER HER ZAMAN ACI GETİRMİŞTİR


"IKBY'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü riske sokan bu adımı, bugüne kadar kendisine en zor zamanlarda destek olmuş Türkiye gibi komşu ülkelerden gelen uyarıları dikkate almadan atması, daha sonra telafisi mümkün olmayacak zararlar doğuracak bir hatadır."


"Orta Doğu'da bölünmeler her zaman bölge halkları için yeni acıları ve sonu gelmez tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bölgenin ihtiyacı yeni sınırlarla daha küçük parçalara bölünmek değil, sınırları aşan birlikteliklerle ortak bir kader inşa etmektir."

BAĞDAT'TA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

"Irak'ın toprak bütünlüğünün ve toplumsal barışının sağlanması için de herşeyden önce Bağdat yönetimine büyük sorumluluk düşmektedir. Bağdat merkezi hükümetinin Irak'ın bütün etnik ve mezhebi unsurlarını temsil edecek şekilde kuşatıcı bir nitelik kazanması bu kritik kavşakta sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki Irak'ın birliği etnik ve mezhebi dışlanmalarla değil Irak vatandaşlığı temelindeki ortak haklarla korunabilir."


"IKBY'nin ise sorunlarını Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde çözme arayışı yolunu tercih etmesi, taleplerinin meşruiyet zeminini güçlendirecektir. IKBY'nin Irak Anayasası'ndan kaynaklanan haklarının temini Irak'ın bütünlüğü içinde anlamlıdır. Irak'ta etnik temelli bölünmelere gitmek günün sonunda bu süreci başlatanların da pişman olacakları yanlış bir adımdır."

KERKÜK KÜÇÜK BİR IRAK'TIR


"Irak, Orta Doğu coğrafyasında farklı etnik ve mezhebi grupları bir araya getiren özel bir yapıya sahiptir. Irak, küçük bir Orta Doğu, Kerkük, küçük bir Irak'tır. Türkmen, Kürt ve Arap unsurların barış içinde yaşadığı Kerkük'ün çoğulcu yapısına zarar verecek her adım Kerkük'ü aşan tehlikeleri tetikleyecektir. Kerkük'ün Irak içinde kendine has özel bir yönetimle bu birlikteliği koruyarak yönetilmesi gerekmektedir. Kerkük'te etnik ve mezhebi temelde sağlanacak bir çözüm Irak ve Orta Doğu'da kalıcı barışın da önemli bir sembolü olacaktır."


"Türkiye bugüne kadar komşusu Irak'ın ve IKBY'nin refahı, güvenliği için üstüne düşen her adımı atmıştır. Bundan sonra da bölgede gerilimin sıcak çatışmaya dönüşmemesi, bölge halkları arasında tedavi edilmesi güç kırgınlıkların, gerilimlerin yaşanmaması için tüm tarafların söylemlerine ve eylemlerine azami dikkat göstermesi şarttır. Bu konuda Iraklı ve IKYB'li siyasetçilerin siyasal anlaşmazlıkların toplumsal gerilimlere ve kırılmalara dönüşmemesi için azami gayret sarfetmeleri gerekmektedir."

SOĞUKKANLI DİYALOG SÜRECİ


"Bundan sonra krizin çözüme kavuşması için tarafların soğukkanlı bir şekilde daha iyi yapılandırılmış bir diyalog sürecine girmeleri ehemmiyet arz etmektedir. Komşu ülkeler ve uluslararası camia bunu teşvik etmelidir."


"Irak hem komşumuz hem de etnik ve mezhebi tüm unsurları; Arap, Kürt, Türkmen, şii, sünni grupları ile bir bütün olarak kardeşimizdir. Tarihten gelen engin tecrübemiz ve derin kardeşliğimiz gerilimli dönemlerde soğukkanlı davranmayı gerektirmektedir."


"Zaten kanlı savaşlarla acı çeken bölgemizin daha büyük acılar yaşamaması için herkese sorumluluk düşmektedir."


KARAR


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?