Devlet Bahçeli: MHP'li Bakan İddialarının Aslı Yoktur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, AKPM'deki HDPli üyelerin Türkiye'nin siyasi denetime alınması konusunda verdikleri oylara "HDP'li iki üyenin ise Türkiye'nin siyasi denetime alınmasına destek vermeleri alçaklıktır" ifadeleriyle tepki gösterdi. "MHP yeni kabinede olacak" iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirten Bahçeli, "Hükümette değişiklik kararı AK Parti'lilere aittir" dedi.

Devlet Bahçeli: MHP'li Bakan İddialarının Aslı Yoktur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:


"Türkiye ile uğraşmak karlı bir yatırım olduğundan çok sayıda hain sıraya girmiş haldedir. Biz bu hain lobisini biliyoruz. Kullandıkları araçları, arkalarında duran karanlık yüzleri biliyoruz. Bitkin, bezgin ve iç bunalıma hapsolmuş bir Türkiye bekleniyor. Karşımızdaki tehditlerin cesaret ve cüretinde devamlı artış ve tırmanış söz konusudur.


Türkiye'nin önünde 5 aşamalı gündemi vardır. Bunların üstesinden gelmek artık milli sorumluluktur.


Birinci olarak terörle mücadelenin çok etkin ve kararlı olarak devamı şarttır. İkinci Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için uyarlama ve ayar işlemlerin yapılmalı. Üçüncü olarak, vatandaşlarımızın umutla beklediği sosyal ve ekonomik reformlar hayata geçirilmeli. Dördüncü olarak, AB ile ilişkiler yay gibi gerildi, Türkiye yalnızlığa itiliyor. Siyasi denetim kararı skandal niteliktedir. AB ülkelerinin kronikleşmiş Türkiye karşıtlığı kabul edilemez. Türkiye'ye parmak sallamak kimsenin harcı olamaz. AB önce kendi işine bakmalı, kendi derdine yanmalıdır.İkinci gündem maddesi uyum yasalarının uzlaşma ile çıkarılması, yeni sisteme yönelik ayar işlemlerinin yapılmasıdır.


Üçüncü, gecikmiş, sosyal ve ekonomik iyileştirmelerin acilen hayata geçirmektir.


Dördüncü gündem maddesi ise dış politikadan kaynaklanan açmaz ve kördüğümlerdir. AB ile kopma an meselesidir. 25 Nisan 2017'de AKPM genel kurulu, Türkiye oturumunda ülkemizin siyasi denetim sürecine alınması kararı skandal niteliktedir.


HDP'li vekillere tepki


Terör örgütlerine kucak açan, darbe teşebbüsünü göz ardı ederek ülkemizi karalayan Avrupa, önce kendi işine bakmalı, kendi derdine yanmalıdır. Ne zaman Türkiye zora girse alkışlayan Avrupa'dır.


Demokrasi ve hukukun üstünlüğünden bahsediyorlar, emellerinin üstün gelmesi için çırpınıyorlar. HDP'li iki üyenin ise Türkiye'nin siyasi denetime alınmasına destek vermeleri alçaklıktır.


Beşinci gündemimiz ise, Adalet ve ahlaki anlamda yapılacak kalıcı düzenlemelerdir. Türkiye şu anda maliyeti çok ağır terörle mücadele sürecindedir. FETÖ virüsü her yere bulaşmıştır. Karşımızdaki tablo dehşet verici.m 81 ilimizde düzenlenen operasyonlarda toplamda 7 bin kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Buradan hükümete bir kez daha sesleniyorum, FETÖ'nün ucu nereye kadar uzanıyorsa oraya kadar gidilmeli ve kökü kazınmalıdır.


FETÖ ile mücadele


FETÖ ile mücadele tabanda tavana çıkmadı. İmtiyazlı isimlere dokunulmadı. Memur var da meşhur siyasetçi bürokrat yok mudur?


Türkiye'ye ihanet eden kimse hesabını vermelidir. Siyasete gelince bekleniyor ise bir bit yeniği var demektir. Mahrem imamlar bulunuyor da, tanıdık simalar neden ortaya çıkarılmalıdır. Mücadelenin tadı tuzu kaçmak üzeredir. Onu bunu suçlayan yazar çizer bir çok isim tartışmaların göbeğindedir. Toplumsal güven aşınmaktadır. Şüphe ve endişe yayılmaktadır.


Katil çetenin bulundukları her alanda tamamen sökülüp atılması milli beka meselesidir. Bu yapılırken adalete de dudak bükülmemelidir. Kim suçlu, suçsuz iyi ayırt edilmelidir. Henüz tabandan tavana çıkılamamıştır. İmtiyazlı isimlere dokunulmamıştır. Zabıt katibini, vaizi, teknisyeni, odacıyı, işçiyi devletten atmakla hedefe varmak düşünülemeyecektir.


Suriye'de ABD-YPG işbirliği


Vatan evlatlarımıza füze fırlatan caniler emri kimden almıştır? Türkiye'nin güney sınırları boyunca açılacak her fitne koridorunu engellemesi hakkıdır. Türk milleti bölünmeye, parçalanmaya izin vermeyecek; düşmanca saldırılara karşı asla pes etmeyecektir. Mutlaka başaracağız, Türk milletine yan gözle bakan kuşun bile yuvasını bozmaktan kaçınmayacağız."


"Hükümetteki değişiklik kanaati AK Parti'ye aittir"


Bahçeli, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Bahçeli, "MHP Kabine'de olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:


"MHP'li bakan iddialarının aslı yoktur. Şu an 65. Hükümet iş başındadır. Hükümetteki herhangi bir değişiklik kanaati AK Parti'ye aittir.


Bugün Sayın Cumhurbaşkanı partisine tekrar dönmektedir ve 21 Mayıs'ta da büyük kurultayı olağanüstü toplayacaklardır. Hükümette görev alacağız, bunun için kriterlerimiz şunlardır gibi şeyler asla yoktur.


Bugüne kadar bakanlıkla ilgili bir teklif gelmedi. Kim davet ederse etsin söylediklerim geçerlidir.


MHP'li Milletvekili Saffet Sancaklı'nın Erdoğan'ın uçağında yer alması


Sayın Cumhurbaşkanı yurt dışına giderken partilerden katılma arzusu taşıyan milletvekillerini de götürmektedir. Önümüzdeki hafta içerisinde Çin'e giderken de böyle olacak. Ben de milletvekillerimizin böyle seyahatlere katılmasına müsaade ediyorum."


YENİ ŞAFAK

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5