Erdoğan'dan ABD'ye: Sizin orada bulunmaya hakkınız yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Münbiç açıklamalarına tepki göstererek, "Münbiç'ten çıkmayacaklarmış. Sizin orada bulunmaya hakkınız yok" dedi.

Erdoğan'dan ABD'ye: Sizin orada bulunmaya hakkınız yok!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Milletimizle Birlikte Daha Yeşil Türkiye Buluşması" etkinliğinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor:

"Biz PKK'nın nevruzunu değil, inananların kutladığı nevruzu kutluyoruz"

21. Mart aynı zamanda pek çok yerde kutlanan Nevruz günüdür. Cemrelerin şubatın ikinci yarısından başlayarak birer hafta arayla havaya, suya, topağa düşmesinin ardından 21 Mart'ta Nevruzu kutluyoruz. Biz tabii PKK'nın nevruzunu değil, inananların kutladığı nevruzu kutluyoruz. Farklı anlamlar yükleyenler var, biz ne anlam yüklüyoruz ona bakalım.

"Orman alanlarımızı 233 milyon dekara çıkardık"

Kardeşlerim, Türkiye son 15 yılda 4 milyar 39 milyon fidanı toprakla buluşturmuş bir ülke olarak dünya ormancılık gününü göğsünü kabartarak kutlama hakkına sahiptir. Orman alanlarımızı 15 milyon dekar artırarak 208 milyon dekardan, 223 milyon dekara çıkarmış olmamız gerçekten iftihar vericidir. Kıyametin kopacağını bilsek dahi elimizdeki fidanı dikmeyi tavsiye eden bir peygamberin ümmeti olarak bu tablo karşısında gurur duymamak mümkün değildir.

"Orman varlığını artıran az sayıdaki ülkeler arasında yerimizi aldık"

Ülkemizde bir dönem gecekondular, çirkin binalarla, plansız yapılaşmayla nasıl şehircilik faciaları yaşadıysak, orman varlığımızın, ağaçlarımızın, yeşilliğimizin de hoyratça tahrip edildiğine hep şahit olduk. Biz diğer alanlarda olduğu gibi ormanlarımız konusunda da tabloyu tersine çevirmek için 15 yıldır kararlı adımlar atıyoruz. Böylece dünyada orman varlığını artıran az sayıdaki ülkeler arasında bizler yerimizi aldık.

"Tüm prohelerimizde yeşillendirmeye önem verdik"

Ecdadımız, inşa ettiği şehirlere, ibadethanelere, kamu binalarına, okullara, saraylara, köşklere velhasıl güzelleştirmek istediği her yere taşla, tuğlayla, ahşapla birlikte yeşili yerleştirmeyi de ihmal etmemiştir. Biz de ecdadımızdan aldığımız ilhamla tüm projelerimizde en az binaların mimarisi kadar çevresini yeşillendirmeye de çok önem verdik. İşte bizim Külliye'miz... Daha çok ahşap hakim bir yapı. Çevreye çıktığınız zaman çevrede taşı görürsünüz, çevrede yeşili görürsünüz.

"Orman varlığımızı yüzde 30'a çıkaracağız"

Bugün burada, "Daha Yeşil Bir Türkiye'yi Birlikte İnşa Edelim" sloganıyla yeni bir hamle başlatıyoruz. Amacımız, halen ülkemizin yüzde 28,6'sını kaplayan orman varlığımızı, 2023 yılında yüzde 30'a çıkarmaktır. Bunun için tüm vatandaşlarımızı, orman varlığımızı artırma kampanyamıza katılmaya davet ediyorum.

'Mektup' eleştirilerine yanıt

Bu projenin aynı zamanda internetin ve cep telefonunun yaygınlaşmasıyla artık hayatımızdan çıkma noktasına gelen mektubun yaşatılması yönünde de adım olacağına inanıyorum. Birileri kampanya yapıyor. Hem yeşilden bahsediyorsunuz, hem ormandan bahsediyorsunuz, hem ağaçları keserek israfa gidiyorsunuz diyorsunuz. Ne alakası var ya. Ormanlarda bu duruma gelmiş ağaçlar kesilir, temizlenir. Onlar kendi sektörlerinde vs. bunlar kullanılır. Gazetecilik, bütün bu gazete kağıtları vs. çok çok kalite, verimli olan ağaçlardan mı üretiliyor sanıyorsun. Zarf, kağıt bunlardan elde ediliyor.

"Saldırı altında olmamıza rağmen en büyük atılımları gerçekleştirdik"

Ağaç kesiliyor denilerek fitili ateşlenen gezi olaylarından beri kesintisiz bir saldırı altında olmamıza rağmen yakın tarihimizin en büyük atılımlarını gerçekleştirdik.

"15 Temmuz'dan bir ay sonra Fırat Kalkanı'nı başlattık"

Gece gündüz demeden her karış toprakta çalışacağız. Tabi baktılar ki en sonunda olmuyor. Sınırlarımız boyunca bizi kuşatmaya kalktılar. Müttefik dediğimiz ülkelerin bizzat donattığı, organize ettiği, önünü açtığı bir terör örgütü vasıtasıyla koskoca Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasından tümüyle kopartılmaya çalışıldık. Bunun üzerine artık terör örgütleriyle mücadelemizi kendi topraklarımızda değil bizatihi kaynağında, yerinde yapacağız dedik ve hemen harekete geçtik.

15 Temmuz'da bizi felç etmeye çalışanlara dimdik ayakta olduğumuzun cevabını hemen bir ay sonra Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattık.

"3698 terörist etkisiz hale getirildi"

Ardından Kuzey Irak'ta oynanmaya çalışılan oyunu bozduk. Durmadık, Zeytin Dalı Harekatı'yla bu defa Afrin bölgesinde ülkemize yönelik olarak yapılan tahkimatı, açışlan tünelleri gördünü değil mi? Yığılan silahları gördünüz değil mi? Dünya kadar silah... Onlar silah yığdılar, şimdi de biz o silahları topladık. Haram para bir yerlere gidecek ya. Hamdolsun bu harekatımız da başarıyla sürüyor. Toplantıya girerken sordum. 'Şu anda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı ne oldu' dedim: 3698.

"Devam ederse daha ileri gideriz"

Tabii PKK rahat durmuyor. Bu sefer Irak'ta bunlar hareketlenmeye başladılar. IRak'ta başlayınca hatırlıyorsanız yine bir konuşma yaptım. Dedim ki: "Bak eğer Irak Merkezi Yönetimi bu PKK'yı temizlemezse Sincar'da onları biz temizleriz." İki gün içerisinde Sincar'da 38 tane PKK'lıyı etkisiz hale getirdik. Eğer bu devam ederse daha ileri gideriz.

"Huzur ortamunu bir an önce sağlayacağız"

Afrin şehir merkezi kontrol altına alındı. Hemen süratle okulları bakıma aldık. Hastaneleri, hepsini bakıma alıyoruz. Oraların kontrolünü, yönetimini, hepsini bakımımız altına alıyoruz ve huzurlu bir ortamı bir an önce orada sağlayacağız.

"Sizin orada bulunmaya hakkınız yok"

Defalarca ilan ettiğimiz operasyonlarımızın bundan sonraki hedefleri konusunda ileri geri konuşuyorlar. Münbiç'ten çıkmayacaklarmış. Sizin orada bulunmaya hakkınız yok. 11 bin kilometreden kalkıp buraya niye geliyorsun? Bu topraklar senin mi?  Neredeyse birkaç yıl geçti ama değişen bir şey olmadı. Bu teröristlerin bize karşı savaşmak için hazır bekletildiği anlaşılıyor. Bu kadar silah buraya niye geliyor?

"Sınırın ötesinde Türkiye var"

911 kilometre sınırımız var. 350 kilometre de Irak sınırı var. Bu silahlar buraya niye geliyor. Demek ki sınırın ötesinde Türkiye var. Türkiye veya İran'a karşı kullanacaksın. Rusya'yla böyle bir şeye girişemez. 3. Dünya Savaşı çıkar.


TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5