Erdoğan, Diyarbakır'da: Marijinal örgütlerle aramıza girmeye çalıştılar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır İstasyon Caddesi'nde mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, Diyarbakır'da: Marijinal örgütlerle aramıza girmeye çalıştılar!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- Sizleri tarihinizden, geleneklerinizde kopararak marijinal örgütlerle aramıza girmeye çalıştılar. Sokaklarda sizi birbirinize kırdırarak tehditle, haraçla aramıza girmeye çalıştılar. İrade, erdem ve casaret ile Türkiye şahlanacak, Diyarbakır şahlanacak. Bizim meşrebimizde ayrımcılık yoktur. Geri kalmış bölgelerimize daha çok imkan sağlıyoruz.

- Diyarbakır uzun yıllar ihmal edilmişti. İzmir, Bursa, Konya'da ne varsa Diyarbakır'da da o olsun dedik. Son 10 yılda terör örgütünün arkasında olduğu gençlere söyleyin 35,5 katrilyon lira yatırım yaptık. Diyarbakır'ı bir kenara koymadık, buraya ayağa kaldıracağız dedik. Diyarbakır şuanda Doğu'nun, Güneydoğu'nun bir İstanbul'u haline geliyor. En çok yatırım yaptığımız yerlerden biri. İlköğretim öğrencilerimize 560 trilyon destek verdik.

- Eski stadı yerine Millet Bahçesi'ne çevireceğiz. İngiltere'nin High Parkı varsa biz de o stadı Millet Bahçesi'ne çevireceğiz. Biz yaparız HDP yıkar. Onlar bu ülkede yıkmak için var. Buradaki evleri bombalamadılar mı? Yıkmadılar mı?

- Tüneller açmadılar mı evlerin altından? Camileri yaktılar. Bunlara gereken dersi 24 Haziran'da vermeye hazır mıyız? Siz korkuyu korkutan insanlarsınız, ölümü öldüren insanlarsınız. Sağlıkta Diyarbakır'da bin 242 yataklı hastane kazandırdık. Diyarbakırlı kardeşlerimize 6,3 katrilyon destek verdik.

- TOKİ Diyarbakır'da konut projelerini hayata geçirdi. 3 yıl önce Sur içinde terör örgütü vatandaşlarımızın evlerini iş yerlerini yıktı. Camilerini, okullarını tahrip etti. Güvenlik güçlerimize saldıran teröristler kaçarken vatandaşlarımızı canlı kalkan yapmaya çalıştı. Sur için inşa ve ihya ettik. Diyarbakır'ın bu sembol bölgesini şehrin tarihine yakışır bir yer haline getirdik.

- Diyarbakır'ın tarihini geçmişini yansıtan camiler binalar restore edildi. Sur'un içme suyu altyapısını sıfırdan yaptık. Adeta yepyeni bir Sur ortaya çıktı. Dicle Vadisi'ne 320 dönümlü park yaptık. Diyarbakır demek tarihi taş evler demek. 350 taş evin inşasına başladık bu rakam bin 500'e çıkacak.

- Turistler buraya, Dicle Vadisi'ne akın edecek. Terörün kol gezdiği buralarda bundan sonra turistler gezecek. Örgütün adamlarına peşkeş çekip sizin ziyaret mekanınızı betona boğdular. O parayıda örgüte gönderip size kurşun olarak geri çevirdiler. Biz bunların hepsini yıktı. Bu saygısızlığı ortadan kaldırdık.

  • Hızlı trenin konforunu ve rahatını Diyarbakır'a getiriyoruz. Diyarbakır Elazığ, Şanlıurfa hatlarının kesin proje ihalesine bu yıl çıkıyoruz. 5 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaptık. Yolcu trafiği 2017 yılında 2 milyon 55 bini geçti. GAP'ın en önemli illerinden Diyarbakır'ı sulama projelerimizle ihya ettik. Bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak 7 barajın çalışmaları devam ediyor.

  • Silvan Barajı Dicle Nehri üzerindeki en büyük sulamayı yapan barajdır. Ülke ekonomisine yıllık 1,2 katrilyon lira katkı sağlayacak bu baraj enerji de üretecek. Bay Kemal diyorki çifçiler fakirlikten ne hale geldi diyor. İnce ince bay Muharrem'e de sesleniyorum. Bugüne kadar tarımsal desteğimiz 4 katrilyon lira oldu. Bunlar konuşuyor. Hayvancılığa hibe veriyoruz.


  • Biz istiyoruzki Diyarbakır Diyar-ı huzur olsun. Tüm bölgemiz 40 yıldır hiç olmadığı kadar huzur dolu. Hükümetimiz başta İçişleri bakanımız Soylu olmak üzere silahlı kuvvetlerimiz halkın huzuru için ellerinden geleni yaptılar. Bugün devlet hiç olmadığı kadar halkının yanında. Hiçbir Kürt kardeşimiz sadece Kürt olduğu için mağdur edilmiyor.


- Herkesin sahip olduğu haklar neyse onların da odur. Her kim hangi Kürt kardeşimin hakkını gasp etmeye kalkarsa karşısında beni bulur. Artık hiç kimse Kürt kardeşlerimin çocuklarını dağa götüremiyor. Hiç kimse gelip esnafımızın kepengini kapattıramıyor. Hiç kimse Kürt kardeşimin ensesine binemiyor. Tehditle bir şey yaptıramıyor. Bütün bunları sizin için yaptık.

  
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5