Erdoğan 'Hayır' diyen illeri de ikna etti

16 Nisan'da yapılan referandumunda 'Hayır' oylarının çoğunlukta olduğu Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa ve Balıkesir gibi büyükşehirlerde sandıktan birinci çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük oyu yüzde 18 ile Tunceli’den aldı.

Erdoğan 'Hayır' diyen illeri de ikna etti
Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bir kez daha halk tarafından seçilerek Türkiye'yi 2023'e kadar yönetme hakkını elde etti. 2014'te yüzde 51 oy alan Erdoğan, bu kez yüzde 52 ile yarışı önde tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile girilen ilk seçimi kazanan Erdoğan, yürütme erkinin başına geçmiş oldu.

Sistemin oylandığı 16 Nisan 2017'de yapılan referandum, yüzde 51 'Evet' oyuyla geçmişti. Bu referandumda, Ankara, İstanbul, Antalya, Eskişehir, Mersin, Adana, Hatay, Denizli, Manisa, Balıkesir gibi büyükşehirlerde 'Hayır' oyları önde çıkmıştı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne olumlu oy vermeyen büyükşehirlerde de birinci olmayı başardı.
Referandumda, 'Hayır' diyen Muğla, Aydın ve İzmir'de CHP'nin adayı Muharrem İnce birinci olurken, yine 'Hayır' cephesinde yer alan Mardin, Diyarbakır ve Van'da da HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ipi önde göğüsledi.

Referandumda, 'Hayır' diyen Muğla, Aydın ve İzmir'de CHP'nin adayı Muharrem İnce birinci olurken, yine 'Hayır' cephesinde yer alan Mardin, Diyarbakır ve Van'da da HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş ipi önde göğüsledi.

Kullanılan yaklaşık 50 milyon oyun 26 milyonundan fazlasını alan Erdoğan, 23'ü büyükşehir statüsünde olmak üzere toplam 63 ilde rakiplerini geride bıraktı. Bayburt, Gümüşhane, Rize, Çankırı ve Aksaray Erdoğan'a yüzde 75'in üzerinde destek verdi.
Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesine bakıldığında Erdoğan, sadece Ege'de CHP'li rakibi Muharrem İnce'nin gerisinde kaldı. Erdoğan, diğer 6 bölgede seçimin galibi oldu. Erdoğan'a en yüksek destek yüzde 65 ile memleketi Rize'nin de bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nden geldi.

EN DÜŞÜK OY TUNCELİ'DEN

Erdoğan, en düşük oyu yüzde 18 ile Tunceli'den aldı. Tunceli'de, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın arkasında kalan Erdoğan, Hakkâri'de de Demirtaş'ın ardından ikinci olarak yüzde 22 oya ulaşabildi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin tek kadın adayı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hiçbir ilde birinciliği alamadı. En çok oyu Burdur, Isparta, Antalya, Denizli ve Bilecik'ten alan Akşener'in Burdur'dan aldığı oy yüzde 15'te kaldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5