banner16

Erdoğan ilk mitingi yaptığı Erzurum'dan döviz çağrısında bulundu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum İstasyon Meydanı'ndaki mitingde halka hitap etti.

Erdoğan ilk mitingi yaptığı Erzurum'dan döviz çağrısında bulundu
AK Parti seçim beyannamesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydanlara indi ve ilk mitingini Milli Mücadele'nin sembol şehri Erzurum'dan başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- Avrupa'da PKK'nın, PYD'nin, YPG'nin ön kuvvet durumundaki HDP'ye meydanlarda miting müsaadesi veren yönetimler AK Parti'ye oralarda izin vermiyorlar. Niye? Ne kadar engellersek o kadar kar diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de Bosna Hersek size yetti.- Şimdi de Erzurum'dayız Dadaş'lar size yeter. Sizlerin desteğiyle, irade, erdem ve cesaretle Türkiye şahlanacak. Erzurum işgale de maruz kalmıştır. 140 ve 190 yıl önce iki kez işgal... Bu acıyı yaşan Erzurum bir asır önce de Sarıkamış faciasının ardından sarsılmıştır. Ama yeniden ayağa kalkmıştır.

- Şehre musallat olan Ermeni çetelerini temizleyen Kazım Karabekir Paşa'nın sağladığı huzur hala devam ediyor. Bir ara terörisler musallat olmaya çalıştı ama tutunamadı. Dadaş'ın olduğu yerde teröris barınabilir mi? Hele 24 Haziran öncesi sakın ha... 24 Haziran'da 6'da 6 yapmaya hazır mıyız? Gece gündüz durmak yok.

- Asker, jandarma, polis ve güvenlik korucumuzla teröristlere dağları dar ediyoruz. Cudi, Gabar, Tendürek'te biz varız. İnlerine girdik inlerine. Onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Bu milletin huzurunu kaçırdılar, üzdüler. Afrin'de etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 4475. Kuzey Irak'ta etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısı 414. Yurt içinde ise 398. Dedimya onlar kaçıyor biz kovalıyoruz.

- Seçim beyannamemizde adaletsizliği düzeltme sözü verdik. Pek çok kamu görevlisinin sahip olduğu emeklilikte 3600 ek göstergeyi polisimize, öğretmenimize, görevlilere dedikki bunları yapacağız. Buarada görev yaptıkları iller arasında Erzurum'unda bulunduğu güvenlik korucularını unutmadık. Terör örgütünün onları hedef alması boşuna değil. Diğer adaylar gibi gelipde palavra mı atayım? Biz bugüne kadar hiçbir zaman ne aldatan olduk ne aldanan olduk.

- Geçtiğimiz yıl korucularımızın tamamını sigortalı hale getirmiş, maaşlarını da asgari ücretin üzerine çıkarmıştır. Ücretlerde 135 liralık bir iyileştirme daha yapıyoruz. İster yurt içi ister yurt dışında Türkiye'nin terör örgütleriyle tehdit edildiği dönemi sona erdirmekte kararlıyız.

- Çıkmış bir tanesi ben araba üretmem diyor. Benim için de 20 yıl geriden takip ediyor diyor. Sonrada Almanya'da bir otomobil fabrikasını gezmiş. Bizim otomotiv ihracatından elde ettiğimiz gelire baksın. O bisiklete binmeye devam etsin. Kaç yıl geriden geliyor belli. O bisiklette de bazen sağa bazen sola gidiyor. Öbürü de ben Kanal İstanbul'u yaptırtmayacağım diyor.

- Diğeri de ben şunu yaptırmayacağım diyor. Sizin hayatta bu ülkede yaptığınız bir şey yokki. Siz zaten 24 Haziran'da benim aziz milletim kime yürü diyeceğini biliyor. Bu ülkede kim yatırım yapacak onu da biliyor. Yatırım olmadan istihdam, medeniyetlerle özellikle muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak olur mu?

- Onlar isteseler yada istemeseler de biz eğitim, sağlık, enerji, ulaşım, dış politikada güçlü iradeyi ortaya koyduk mu?16 yıl önce Erzurum'da modern bir havalimanı varmıydı? Bu stadyumlar varmıydı? Kış olimpiyatlarıyla ilgili bir yer? Havalimanıyla turist gelişini artırdık.

- Erzurum'a son 16 yılda 22,5 katrilyon yatırım yaptık. 2002 yılına kadar sadece 49 km yol yaptılar. Biz 553 kilometre yol ilave ettik. Kop Tüneli'nde inşallah önümüzdeki yıl ışığı görüyoruz. AK Parti budur. Laf değil iş. Erzurum'un kent içi trafiğini tramvay ile tamamlıyoruz. Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren projemizin etüt çalışmaları devam ediyor.

- Projelerle 363 bin dekardan fazla araziyi sulamaya açtık. 440 bin dekar araziyi sulamaya açmayı planlıyoruz. Çiftçilerimize 1,5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Hibelerle üreticilerimizi destekliyoruz. Rusya'nın Mavi Akım ve Batı ahttından aldığımız doğalgazın fiyatında 2015 'te indirim talep etmiştik.

- Talep karşılanmayınca uluslararası tahkime başvurmuştuk. Rusya ile bu ülkeden aldığımız doğalgazda 2015-2016 yılları için yüzde 10,25 fiyat indirimi konusunda mutabakata vardık. Bu iki yılda aldığımız doğalgaz için indirim farkı olarak 1 milyar dolar ödeme yapılacak. TürkAkım projesinin ülkemizden geçecek bölümünün hızlandırılması konusunda da mutabık kaldık. 12 Haziran'da Eskişehir'de TANAP'ın açılışını yapıyoruz.

- Her seçimde olduğu gibi 24 Haziran'da da milletimize güveniyoruz. Bir kez daha milletimizin desteğine talibiz. Bugüne kadar bizi hiç yalnız bırakmadı milletimiz. Yüzde 50'nin desteğiyle yanımızda olacağına inanıyorum. Cumhur İttifakı kurduk MHP ile. Bu ittifak ile Bahçeli ile bir yoldayız. AK Parti-MHP olarak çıktığımız bu yolda araya fitne fesat sokmak isteyenler olabilir. Bu oyunlara sakın gelmeyin. Cumhur İttifakı ile diğerlerini yerle yeksan edeceğiz.

- Biz ışığı yükseltmeye çalıştıkça birileri de karartmaya çalışıyor. Bizi bölemeyeceksiniz. Dimdik ayaktayız. Diğer cumhurbaşkanları meydan meydan konuşuyor. Ne söylediklerine bakıyoruz Türkiye adına üzülüyorum. Bunların ülkenin hayrına tek bir olumlu sözlerini, projelerini duydunuz mu? Çünkü bunların heybeleri boş.

- Ana muhalefetin adayı çıkmış projelerimizi iptal edeceğini söylüyor. Sadece millet bahçelerine ses çıkarmadı. Bunlar kendileri Türkiye için hiçbir şey vaadetmedikleri gibi yapılacak olan işleri engellemekle seçim kazanacaklarını sanıyorlar. Bunlara kalsa inşa ettiğimiz tüm eserleri yıkacaklar. Siz böyle bir şeye girdiğiniz zaman bu Dadaş'lar size bu toprakları mezar eder.

- Biz Türkiye'yi büyütmeyi hedeflediğimizi söylüyoruz onlar küçültüceklerini söylüyorlar. Bu ne gaflet? Bu lafı eden kişinin yılda 28 milyar dolarlık otomotiv ihracatından haberi yok. Almanya'daki fabrikaları gezeceğine, bizim fabrikaları, ATAK helikopterlerini, insansız hava araçlarının yapıldığı fabrikaları gez. Yerli otomobilde 2021'de seri üretime geçilecek.

- Böyle bir projeyi ilkel bulan zihniyetin kendisi ilkeldir. Dün Nuri Demirağ'ın fabrikalarını bu CHP zihniyeti yıkmıştı. Şimdi de bizim fabrikalarımıza göz dikiyorlar. Bunlar cami bulursa cami, fabrika bulursa fabrika yıkar. Türkiye'ye enkaz vaadedenlere biz cevabı projelerimizle cevap vereceğiz. Faiz lobisi ülkemize yükleniyor. Avucunuzu yalayacaksınız.

- Yastığınız altında dolar, euro olan kardeşlerim gidin paranızı TL'ye yatırın. Bu oyunu hep beraber bozacağız. CHP arpa boyu yol gidemedi. Kendi partisinin içinde başkanlık mücadelesini kaybeden birisini aday göstermemeleri ciddiye almadıklarını gösteriyor. Kendi partilerini emanet etmiyorlar. Ama milletten Türkiye'yi kendisine emanet etmesini bekliyorlar. Bu kişinin cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini en iyi onu aday gösteren biliyor. Aksi halde kendisi aday olurdu.

- Bir bakıyorsunuz gece yarısı 15 milletvekilini paketleyip başka partiye postalıyorlar. Kendi partileri dışındaki cumhurbaşkanları için teşkilatlarına seçim nöbetleri yazıyorlar. Milletvekili listelerini garip isimlerle dolduruyorlar. Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı yapan Dadaş.

- Şayet Tayyip Erdoğan oradan inecekse bunu yapacak olan millettir. Ana muhalefetin oynadığı bu orta oyununun milletle ilgisi yok. Geçmişten beri bu oyunları milletimizle bozduk, bozacağız. Türkiye'yi yönetmeyi partileri içindeki hizipleri yönetmekle karıştırıyorlar.

-Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı ile terör örgütlerine neler yaşattığımızı biliyorsunuz. Kimse bize bulaşmasın. Bulaşırlarsa hepsi kaçacak delik arayacak. Terör örgütlerinin kanlı ve sinsi saldırılarına karşı verdiğimiz mücadele ülkemizin bekasının sembolüdür.

- Geçtiğimiz 5 yıl boyunca kazanımlarımıza göz diktiler. Gezi olayları bunun içindi. Onlar bizi farklılıklarımızı derineştirerek bölmeye çalıştı. Biz ise birliğimizi sıklaştırdık. Onlar bizi geriletmeye çalıştı. Biz rekor büyüme oranıyla dünyanın bir numarası olduk. 7,4 büyüme. Kurmuş bilmem ne. Ne kuru ya? Hepsi hikaye. Biz Soros'un kulu kölesi değiliz. İşimizi gayet iyi yapıyoruz.

- Onlar bizi içeriden vurmaya çalıştı. Daha da güçlenerek devam ettik. Sınırlarımız boyunca bir terör koridoruyla kuşatmaya çalıştı, biz paramparça ettik. 40 milyon turist alacağız. Türkiye'nin varlıkları borçlarının çok üstünde. Mali disiplin konusunda hiçbir sıkıntı yok. Döviz kurları üzerinden oynanan oyunları da bozacağız.

- Ey finans sektörü eğer siz yatırımcımıza girişimcimize bu tür oyunlar oynarsanız bilesinki bedelini ağır ödersiniz. Biz oynanan oyunu görüyoruz. Yerli ve milli olmak demek kendi paramıza sahip çıkmak demektir. Milletimden ricam kendi paralarına sahip çıkmalıdır. Paralarını dolara, euroya yatırmasınlar. Ülkemiz serbest piyasa ekonomisinden geri dönmeyecektir, kur balonunu söndüreceğiz.

TRT HABERGüncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5