banner5

banner29

İbrahim Kalın: Afrin bölgesinde istikrarı sağlama aşamasına geldik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Afrin'e insani yardım sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Siyaset 19.03.2018, 14:52 19.03.2018, 14:52
İbrahim Kalın: Afrin bölgesinde istikrarı sağlama aşamasına geldik


Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümünde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bir kez daha destan yazdı, Zeytin Dalı Harekatı'nda hedefe ulaşıldı. Tıpkı köy, belde ve stratejik noktalarda olduğu gibi Afrin'in merkezinde de kontrol sağlandı. Terör unsurları temizlendi ve Afrin şehir merkezine Türk bayrağı asıldı.

Afrin kontrol altında

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Afrin'de yeni aşamayı, İngiltere’nin SKY News televizyonuna anlattı.

Şu an itibarıyla şehirler, kasabalar ve köyler dahil olmak üzere Afrin bölgesinin tamamının PYD/YPG teröründen temizlendiğini söyleyen Kalın, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun bölgenin kontrolünü eline aldığını açıkladı.

"İnsani yardım sağlamaya devam edeceğiz"

Sözcü Kalın, operasyon boyunca hiçbir sivilin zarar görmediğini bir kez daha yineledi ve "Yerel halkla çalışarak ihtiyaçlarını karşılayacağız" dedi.

"Zeytin Dalı Harekatı'nda önemli bir aşama tamamlandı. Elbette daha yapılması gereken işler var. Afrin yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı büyük bir bölge. Biz burada insani yardım sağlıyoruz ve özellikle şehirlerde, sokaklarda ve evlerde mayın veya tuzak olmadığından emin olmak istiyoruz. Zira PYD/YPG'li teröristler bu bölgeleri Türkiye'ye yönelik saldırılarda kullandı. Buralarda askeri yığınak yaptılar. Yani önümüzdeki günlerde yapılması gereken şeyler var. Aynı zamanda insani yardım sağlamaya devam edeceğiz ve yerel halkla birlikte çalışarak ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacağız. Ancak operasyonun önemli bir kısmı başarıyla tamamlandı diyebiliriz."

"İnsanlar geri dönmeye başladı"

Kalın, Afrin'de istikrarın sağlanma aşamasında olunduğunu, Türk askerinin ise Afrin halkının tamamen güvende olduktan sonra bölgeden ayrılacağını sözlerine ekledi.

"Afrin'i PYD/YPG baskısı sebebiyle terk etmek zorunda kalan insanlar geri dönmeye başladı. Bölge tamamen güvenli hale getirildiğinde geri döneceklerdir. Bir noktanın daha altını çizmek istiyorum, Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattığımızda bazı müttefiklerimiz ve siyasi yorumcular sivil kayıplar hakkında endişelerini ifade etmişlerdi. Biz çok dikkatli davrandık ve sivil kayıpları engelledik. Fotoğraflara bakarsanız şehirlerin hiç zarar görmediğini fark edeceksiniz. Rakka ve Musul gibi yerlerle Afrin arasındaki farkı açıkça görebilirsiniz. Hava saldırıları konusunda çok dikkatli davrandık. Burada hassas bombalar kullanıldı. TSK ve ÖSO sivil kayıpların yaşanmaması ve tarihi ve dini mekanların zarar görmemesi için çok dikkatli davrandı. Şimdi Afrin bölgesinde istikrarı sağlama aşamasına geldik. Önümüzdeki haftalarda buna odaklanacağız. Elbette güvenlik güçlerimiz şimdilik bölgede kalarak şehrin ve yerel halkın tamamen güvende olduğundan emin olacak."

"Sivillerin rejim saldırılarından korunduğundan emin olmalıyız"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Esed rejiminin bu bölgeyi ele geçirmeye çalışacağı iddiasını da değerlendirdi.

''Bu aşamada rejimin bölgeyi ele geçirme gibi bir çaba içerisinde olmayacağını düşünüyoruz. Burada sivillerin yalnızca PYD/YPG’li teröristlerden değil aynı zamanda rejim saldırılarından da korunduğuna emin olmak istiyoruz.''

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin bölgeye insani yardım sağlamaya devam edeceğinin altını çizdi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?