banner30

banner29

İşte Erdoğan'ın Katıldığı Soçi Zirvesi'nin Ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakta gazetecilere Soçi Zirvesi'ne ait detayları paylaştı.

Siyaset 24.11.2017, 12:31 24.11.2017, 12:31
İşte Erdoğan'ın Katıldığı Soçi Zirvesi'nin AyrıntılarıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üçlü zirvenin ardından Soçi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği konusunda mutabakatımız var. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi meselesini detaylı bir şekilde ele aldık. Kongreye kimlerin davet edileceğine, üç ülke beraber karar vereceğiz. Kongreye Suriye’deki bütün grupların bütün kesimlerin davet edilmesini öngörüyoruz." dedi.

Erdoğan, kongrenin temel iki amacını de açıkladı.

"Kongrenin ateşkes ve çatışmasızlık sürecine katkı vermesini bekliyoruz. Burada da iki ana hedef var. Birincisi, yeni bir anayasa yazılması. Bu konuda mutabıkız. İkinci hedef ise bm gözetiminde adil ve şeffaf olarak seçime gidilmesi."

"Türkiye olarak terör örgütünün olduğu bir masada olmayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütü PYD-YPG siyasal sürece dahil edilirse bir b planı var mı?" sorusuna net cevap verdi.

"Bizim b planımız, terör örgütünün masada olmamasıdır. Soçi’de de açıkça söyledik: Türkiye olarak terör örgütünün olduğu bir masada olmayız. Bu konuda tavrımız net. Ayrıca ülkemizi tehdit edecek bir oluşuma da asla sıcak bakmayız. Putin, bizim PYD-YPG konusundaki hassasiyetlerimizi paylaşıyor. Orada bir sıkıntı yok. Paylaşmayan, ABD ve koalisyon güçleri. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erdoğan, Putin PYD-YPG’ye karşı Esed’in de olumsuz baktığından söz etti. Masada, PYD-YPG’nin yer almasını onun da istemediğine değindi.

Gazetecilerin Ankara ile Şam arasında bir temas olabilir mi sorusunu da yanıtladı.

"Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır. Bu konuda bir şey olmaz türünden peşinen kestirip atma türünden bir anlayışın, bir yaklaşımın içinde olmamız çok da doğru olmaz. Siyasetin kapıları, malumunuz, son ana kadar her zaman açıktır."

Erdoğan Şam yönetimiyle herhangi bir temas sağlandı mı sorusunu da "An itibarıyla o tür bir durum yok ortada.” diyerek cevapladı.

'Önümüzdeki günlerde Trump ile telefon görüşmesi yapabilirim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin DEAŞ'ın yok edilmesine rağmen terör örgütü PYD'ye silah vermeye devam etmesi konusunda da önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Trump ile bir telefon görüşmesi yapabileceğini söyledi.

"Gerçi geçenlerde Putin, Trump ile bu konuları ele aldıkları bir telefon görüşmesi yaptı. Ama bizim de ayrıca görüşmemiz iyi olabilir. Kanaatleri nedir? Ne yapmak istiyorlar? Kendilerinden dinleyelim. Bu silahları hâlâ nereye, niçin getiriyorlar? DEAŞ, DEAŞ, DEAŞ diyorlardı, ama artık DEAŞ diye bir şey kaldı mı? Bölgenin DEAŞ’tan temizlediği söyleniyor. Madem öyle bu silahlar niye geliyor?" dedi.
TRT HABER


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?