Kamuoyu Saadet'e soruyor!

Saadet Partisi'nin medya organı TV 5 ekranlarında yayınlanan bir haberde Chatham House ödülü alan Abdullah Gül'e "İngilizler'e hizmet eden sadık kişi" ifadelerini kullananlar bugün hangi vicdan ile adaylık teklif etmeye hazırlanıyor? İşte o haberde geçen ifadeler ve Saadet Partisi'nin çelişkileri..

Kamuoyu Saadet'e soruyor!
Cumhurbaşkanlığı seçimi 24 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Ve artık saflar netleşmeye, ittifaklar oluşmaya başladı. CHP Akşener'e kapılarını açtı. Kılıçdaroğlu Karamollaoğlu ile görüştü ve Çarşamba günü de Karamollaoğlu-Abdullah Gül görüşmesi gerçekleşecek."İNGİLİZLER KENDİLERİNE HİZMET EDEN SADIK KİŞİLERİ ÖDÜLLENDİRİR!"

Saadet Partisi adaylık için Abdullah Gül'ün kapısını çalacak ama yıllar önce partinin medya organı TV 5 Ana Haber Bülteni'nde Gül için "İngilizler'e hizmet eden sadık kişi" ifadesini kullanmıştı. İşte o haberin ayrıntıları:

"Osmanlı İmparatorluğunu yıllar süren planlamalarla Ortadoğu'da, Balkanlar'da bozguna uğratıp en sonunda parçalayan, başkent İstanbul'u işgal eden yüz binlerce Türk askerini öldüren ve yine yüz binlercesini dünyanın farklı coğrafyalarına esir olarak götürüp oralarda çalıştırıp sonra katleden İngilizler, kendilerine hizmet eden sadık kişileri zaman zaman ödüllendirirler. Chatham House da buna aracılık yapan bir kurumdur. 1900'lü yılların başında oluşturulan ancak 1920'de resmiyete dökülen kuruluşun ilk adı Yuvarlak Masacılar'dı. Bu masada İsrail devletinin kuruluşuna öncülük etmiş, Osmanlı'yla Ortadoğu'yu parçalayan Sykes-Picot haritalarını çizmiş ve Sevr'i yapmıştı. Daha sonra bu masa resmi bir kuruma dönüştürülerek Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yani Chatham House adı verildi. Kuruluşun en önemli özelliği ise dünyada meydana gelen sorunları, savaşları tartışıp yönlendirmesi olmuştur.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de 2010 Chatham House Ödülü'nü 1928'lerin Çanakkale Boğazı'nı işgali ve İskenderun'la Antakya'ya asker çıkardığı günün yıl dönümü 9 Kasım'da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten aldı. Peki Chatham House Gül'e niye ödül veriyor? Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bölünmüş Kıbrıs'ın bütünleşmesi konusunda çok önemli adımlar atması, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için başrol oynaması, Irak ve Afganistan'daki katkıları nedeniyle bu ödüle layık görüldü.

Ödülü "sevgili ülkem ve Türkiye halkı adına onur ve alçak gönüllülükle kabul ediyorum" diyerek aldı."NEDEN ABDULLAH GÜL?

Aynı Saadet Partisi'nin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Gül'den adaylık teklifi için görüşme talep ettiğini görüyoruz. Sağduyu sahibi kamuoyu soruyor: Madem ki Gül 'İngilizler'e hizmet eden sadık bir kişi' peki neden adaylık için görüşmek istiyorsunuz?

Abdullah Gül 2010 yılında aldığı bir ödülden dolayı kendisini "İngilizler'e hizmet eden sadık kişi" olarak nitelendiren Saadet Partisi'nin teklifini kabul edecek mi?

HABER VAKTİ

 
Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5