Mevlüt Çavuşoğlu: ABD uluslararası toplumun iradesini yok saydı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İsrail makamlarının ve savunmasız insanlara silah doğrultan İsrail askerlerinin hesap vermelerini sağlamalıyız." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD uluslararası toplumun iradesini yok saydı!
İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Toplantısı İstanbul'da başladı. Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Amerika Birleşik Devletleri uluslararası toplumun iradesini yok saydı." dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle;

Ramazan ayına ne yazık ki Filistin'den gelen acı haberlerle girdik. Gazze'de yaşananlar hepimizi yasa boğdu. Vicdan sahibi hiçkimse bu utanç tablosuna sessiz kalamazdı. Sessiz kalamaz. Sizler dünyanın çeşitli köşelerinden gelerek ayağının tozuyla bugünkü toplantımıza katılıyorsunuz. Buradaki varlığınızla Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğunuzu, onlara asla yanlız olmadıklarını hissettirdiniz. Sadece İslam dünyasının değil tüm insanlığın vicdanını kanatan bir yaraya merhem olmaya çalışıyoruz. Hepinize ayrı ayrı bir kere daha çok teşekkür ediyorum ve toplantımızı açıyorum.

"ABD uluslararası toplumun iradesini yok saydı"

Toplantı başkanı sıfatıyla açılış konuşmamı yapacağım, değerli kardeşlerim Filistinli kardeşlerimizle dayanışmamızı sergilemek ve maruz bırakıldıkları vahşi katliamı lanetlemek için liderlerimiz bu akşam İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi'nde bir araya gelecekler. Biz de İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları olarak zirvenin hazırlığını yapmak ve kabul edilecek nihai bildiriyi ele almak üzere bugün burada toplandık. İstanbul'da düzenlediğimiz Olağanüstü İslam Zirvesi'nin ardından ülkemiz ve Yemen tarafından sunulan karar Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 128 ülkenin ezici çoğunluğu ile kabul edilmiştir. Bu şekilde uluslararası toplum ABD'nin hukuk dışı kararına güçlü tepkisini göstermiştir. Ancak ABD yönetimi biraz önce de söylediğim gibi uluslararası hukukun en temel ilkelerini ve uluslararası toplumun iradesini yok saymaktan vazgeçmedi. Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak büyük bir provokasyona imza attı. İsrail ise ABD'nin bu fütursuz tutumundan da cesaret alarak masum Filistinlileri soğuk kanlılıkla katletti. 60'dan fazla kardeşimiz şehit oldu. Bunların içinde kadınlar, çocuklar ve bebekler var. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralanan binlerce Filistinliye de acil şifa dileklerimizi buradan gönderiyoruz. İsrail'in insanlık suçuna ümmet olarak birlik olarak en sert tepkiyi vermemiz gerekiyor. Filistinli kardeşlerimize daha fazla destek olmalı Filistin meselesinin çözümü için elimizi taşın altına koymalıyız.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5