Mevlüt Çavuşoğlu: İncirlik Değil Konya'daki Üssü Ziyaret Mümkün

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin ziyareti ne ilişkin, "Şu an itibariyle İncirlik değil Konya'daki NATO üssüne ziyaret mümkün." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: İncirlik Değil Konya'daki Üssü Ziyaret Mümkün
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin ziyaretine ilişkin, "Şu an itibariyle İncirlik değil Konya'daki NATO üssüne ziyaret mümkün." dedi.

Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerde Alman milletvekillerinin İncirlik’teki askeri üssü ziyaret etme taleplerinin de ele alındığını belirten Çavuşoğlu, konunun 24-25 Mayıs'ta Brüksel'de NATO Zirvesi'ndeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesinde de gündeme geldiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, "Bizim Brüksel'de de Sayın Cumhurbaşkanımızla Şansölye Merkel görüşmesinde de yaptığımız önerimiz, şu anda Konya NATO üssünü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Bunları da, İncirlik dahil, biz hepsini bugün değerlendirdik. Şu an itibariyle İncirlik değil, Konya'daki NATO üssünü ziyaret mümkün. Daha önce de açıklamıştık, Konya'ya ziyaretin mümkün olduğunu ben bizzat açıklamıştım." diye konuştu.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz

Bakan Çavuşoğlu, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin yaptığı açıklamasında, "Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz" dedi.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5