MGK'nın ana gündem maddesi Zeytin Dalı Harekatı'ydı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 4 saat 20 dakika sürdü.

MGK'nın ana gündem maddesi Zeytin Dalı Harekatı'ydı
Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Toplantı 4 saat 20 dakika sürdü.

Ana gündem maddesi Zeytin Dalı Harekatı 

Zeytin Dalı Harekatı başta olmak üzere Türkiye'nin yürüttüğü terörle mücadele operasyonları, Suriye'deki gelişmeler, Münbiç için ABD ile yürütülen müzakereler ele alındı.

MGK, Güney Kıbrıs Rum Yöneti'nin Doğu Akdeniz'de istikrarı zedeleyen doğalgaz arama çalışmalarını da değerlendirdi.

MGK'da Münbiç vurgusu

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklama şöyle:

- Türkiye'nin yurt dışı operasyonları karşısında, aldığı tüm desteğe rağmen tutunamayan terör örgütünün, yeniden ülke içinde eylemlere yönelme ihtimaline karşı gerekli tüm tedbirlerin titizlikle uygulanması hususundaki kararlılık teyit edilmiştir.

"Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi verildi"

- Türkiye'ye yönelik saldırılar gerçekleştiren teröristleri etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğini sağlamak, bölgesel ve küresel barışa katkıda bulunmak, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin yurtlarına geri dönüşlerini temin etmek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı hakkında Kurula bilgi sunuldu.

"YPG/PKK, DEAŞ ile iş birliği içinde"

- İşgal ettiği diğer yerlerde olduğu gibi Afrin'de de çocuk yaştakileri silahlandıran, masum sivilleri canlı kalkan olarak kullanan, etnik temizlik dahil her türlü insanlık suçunu işleyen bölücü terör örgütünün, DEAŞ ile iş birliği içinde olduğunun uluslararası kamuoyuna bir kez daha hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmiştir.

"Türkiye Münbiç'te de insiyatif kullanmaktan çekinmez"

- Münbiç'teki teröristler bir an önce uzaklaştırılmalı. Teröristler uzaklaştırılmazsa Türkiye burada da bizzat insiyatif kullanmaktan çekinmez. Fırat'ın doğusundaki teröristler için de aynı kararlılıktayız.

"Irak engellemezse Türkiye engeller"

- Suriye'nin yanı sıra, Sincar ve Kandil başta olmak üzere, Irak'ın çeşitli yerlerinde de ülkemize saldırmak üzere yerleşen bölücü terör örgütünün bölgedeki faaliyetlerinin, öncelikle Irak Devleti tarafından önlenmesinin beklendiği, bunun mümkün olmaması halinde ise bizzat Türkiye tarafından engelleneceği ifade edilmiştir.

"Türkiye'nin hak ve menfaatlerinden asla taviz verilmeyecek"

- Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki gelişmeler hakkında genel bir değerlendirme yapılmış, bilhassa Yunanistan'ın iyi komşuluğa aykırı tutum ve davranışlarının tarafımızdan hassasiyetle takip edildiği ifade edilmiş, Türkiye'nin hak ve menfaatlerinden asla taviz verilmeyeceği karar altına alınmıştır.

TRT HaberGüncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5