Numan Kurtulmuş FETÖ Yargılamalarından Rahatsız!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ soruşturmaları kapsamında yürütülen soruşturma, yargılamalara ve serbest bırakılan damatlara yönelik rahatsızlıklarını gazetecilere anlattı.

Numan Kurtulmuş FETÖ Yargılamalarından Rahatsız!
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ soruşturmaları kapsamında yürütülen soruşturma ve yargılamalara yönelik rahatsızlıklarını gazetecilere aktardı. Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu ve Posta gazetesi yazarı Hakan Çelik, Numan Kurtulmuş’la yaptıkları görüşmeleri köşelerine taşıdılar.

“CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen tutuklama kararı siyasi tansiyonu bir anda yükseltti” diyerek “Cezanın ağırlığı ve ana muhalefet partisinin bir milletvekili hakkında verilmesi düşündürücü.” ifadelerini kullanan Okan Müderrisoğlu, önceki akşam Numan Kurtulmuş’un iftar davetine katıldığını ve gündeme ilişkin yapılan değerlendirmeleri aktardı.

Müderrisoğlu, Numan Kurtulmuş’un FETÖ soruşturmalarını sulandıran yargı kararlarından duyduğu rahatsızlığı köşesinin ilgili bölümünde şöyle yazdı:

“İftar sonrası sohbetimizde Numan beyin de dediği gibi Türkiye ekonomik ve siyasi reformları eşanlı hayata geçirdiğinde başarılı olabiliyor.

Ve bu ülkenin makro başarıları artık yetmiyor. Bu genel çerçevenin mutlaka mikro başarılarla da desteklenmesi gerekiyor. Türkiye tam bu safhaya doğru geçecekken, siyasi arena birden elektrikleniyor.

Sade vatandaşın öncelikleri de Ankara'nın bulutlu havasından haliyle etkileniyor. Olumlu haberlerin etkisi süratle tüketilirken, negatif algı üreten odakların etkinliği artıyor.

***

Değişim, demokrasi ve reform... 2017'nin kalan yarısının, 2018 ve sonrasının nasıl doldurulacağı artık daha da önemli. Özellikle 16 Nisan Referandumu'nun sonuçlarının hâlâ hazmedilemediği çevreler karşısında akıl ve soğukkanlılık ağır basmalı. Türkiye'de demokratikleşme adımlarına duyulan ihtiyaç sürüyor. Bilhassa yargı kararlarına dair spekülasyonların demokratikleşme hevesini ve FETÖ ile mücadele azmini zedelememesi gerekiyor. Türkiye'nin ihtiyaçları belli. Adalet, kalkınma, daha ileri demokrasi, küresel rekabet, refah, sosyal devletin pekiştirilmesi... Hepsinden önemlisi kardeşlik hukukunun güçlendirilmesi.”

Hakan Çelik de köşesinde Numan Kurtulmuş’un yargı kararlarından duyduğu rahatsızlığı şöyle yazdı:

“Bülent Arınç ve Kadir Topbaş’ın damatlarının FETÖ’den tahliye edilmeleri çok tepki aldı. Kılıçdaroğlu 'Tutuklu gazeteciler Kayınpederleri yok diye mi tahliye edilmiyor' dedi. Bu tablonun toplum vicdanında yara açıp açmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yargılama süreçleri ile ilgili olarak süreç devam ediyor. Mahkemelerin objektif bir şekilde sonuçlandırılarak karar almalarını temenni ederiz. Tüm mahkemeleri kamuoyu yakından izliyor. Amacımız tüm davaların sulandırılmadan, niteliği değiştirilmeden sonuçlandırılmasıdır.

FETÖ suçlamasıyla memuriyetten atılanların başvuruları komisyona havale edildi. Bu komisyon sağlıklı kararlar verebilecek mi?

Dosyalar incelenecek, tek tek her dosya hakkında karar verilecek. 15 Temmuz’un hemen akabinden başlayan mücadeleyle ilgili bir birikim de oluştu. Mahkemelerin kararları, sorgulamalar, bakanlıkların uygulamaları, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, Emniyet İstihbaratı’nın kriterleri çok sayıda uygulama oldu. Bunlardan bu komisyon şablon oluşturacak. Ona göre, en objektif ölçüler içerisinde kim nasıl FETÖ’cü kabul edilebilir, onu ortaya koyacak. Bu kriterler kamuoyuyla da paylaşılacak.”

İSLAMİ ANALİZ
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 20:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5