Önce Yılmaz, şimdi de Bahçeli! Erken seçim mi geliyor?

Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında 26 Ağustos 2018 tarihi için erken seçim çağrısında bulundu. Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz da katıldığı 27 Mart tarihli Milli Diriliş programında ve sosyal medya hesaplarında 15 Temmuz 2018 için seçim çağrısında bulunmuştu.. İşte erken seçime dair tüm gelişmeler..

Önce Yılmaz, şimdi de Bahçeli! Erken seçim mi geliyor?
Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz'ın erken seçim çağrısı Bahçeli'de karşılık buldu. Bahçeli 2002'de ve 8 Haziran'da yaptığı gibi bugün de tarihi bir açıklama yaparak erken seçim yapılması çağrısında bulundu.

Akit TV'nin sevilen programı Milli Diriliş'te 27 Mart tarihli yayınında ve sosyal medya hesaplarında 15 Temmuz 2018 tarihinde Başkanlık ve Milletvekili seçimlerinin yapılması gerektiğini dile getiren Şevki Yılmaz, erken seçimin önemini başlıklar halinde anlatmıştı:

2019 seçimleri İstiklâl Harbi kadar mühimdir. Cumhur ittifakının karşısında kurulan çamur ittifakı,tam bir yeniçeri ittifakıdır! Planları,büyük şehirleri alıp,Belediyelerin desteğiyle genel seçimleri kazanmaktır!
Bu sebeple önce genel seçim sonra yerel seçim yapılmalıdır!

[video width="640" height="360" mp4="//www.habervakti.com/images/haberler/2018/04/15-Temmuz-erken-seçim-çağrısı.mp4"][/video]

2019 Kasım ayında planlanan seçimler öncesi erken seçim çağrıları devam ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün grup toplantısında yaptığı çağrıyı ANAR Başkanı İbrahim Uslu günler öncesinden şu cümlelerle ifade etmişti:

MHP, parlamentonun artık misyonunu tamamladığını yeni dönemin bir an önce başlaması gerektiğini söyleyip erken seçim talep edebilir. Bu talebi AK Parti’nin reddetmesi için hiçbir neden yoktur. Temmuz ayında erken seçim kararı alıp, yaz boyunca kampanya yapıp sonbaharda da seçime gidebilir. AK Parti açısından rasyonel olan bu şekilde hareket etmesidir.”

DEVLET BAHÇELİ NE SÖYLEDİ?

Devlet Bahçeli'nin erken seçimle ilgili grup konuşmasında yaptığı konuşma şöyle:

"Artık ülkemizin 16 Nisan halk oylamasıyla onaylanan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine herhangi bir tavsama gecikme olmaksızın geçmesi milli beka ve tarihi emanetler açısından acil hal almıştır.

Önümüzde iki seçenek vardır ya cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için 3 kasım beklenecek ya da seçimler erkene çekilecektir.

Önümüzde ülkemiz ve milletimiz aleyhine olabilecek bir siyasi gündem ve seçim süreçleri vardır. Bunu telafi etmek, lazım gelen önlemleri sorumluluk ve şuurla almak siyaset kurumunun ana görevi olmalıdır.

Bilinmelidir ki, gerekli uyum yaslarının süratle çıkarılmasının akabinde, MHP takdir ve tercih hakkını seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Bu işi daha fazla uzatmaya gerek yoktur. Kaosa oynayanların oyunlarını bozmak şarttır.

Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize samimi ve tartışılmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur:

26 Ağustos 2018 Pazar günü, yani Malazgirt Zaferi ile Büyük Taarruzumuzun yıl dönümlerinde Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanın hem de milletvekili genel seçiminde Türk ve Türkiye düşmanlarına gereken dersi vermesi en makul, en akılcı, en demokratik yoldur."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISINA NE DEDİ?

Bahçeli'nin seçim çağrısını Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk yanıt geldi. Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile yarın görüşmesi olduğunu söyledi.

Bahçeli'nin teklifine  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan da yanıt geldi. Bozdağ, "Bahçeli'nin teklifi yetkili organlarca değerlendirilir" dedi. Bozdağ, "Bahçeli'nin önerisine şaşırdınız mı" sorusuna ise "Ben de şimdi duydum, yeni duydum. Perde arkası bir bilgim yok. Ben de sizinle birlikte öğrendim" diyerek yanıt verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de, "Bahçeli’nin teklifini kurullar değerlendirir" dedi. Devlet Bahçeli, Bakan Gül ile görüştü.

ERDOĞAN’DAN 2019 MESAJI

Bahçeli’nin erken seçim çağrısı sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan da grup toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında Cumhurbaşkanlığı seçimi için 2019 yılı Kasım ayına vurgu yapması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözleri şöyle:

“AK Parti olarak MHP ile 7 Ağustos sürecine bizler sadık kaldık. Ama sözde anamuhalefet akşam başka sabah başka. Bu süreç MHP ile AK Parti'yi cumhurun ittifakına taşıdı. Cumhurun ittifakıyla yeni bir dönem başlayacak.  Bu ittifakı 2019 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine de taşıyoruz. Anayasa değişikliği 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek.”

HABER VAKTİ
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5