Süleyman Soylu: Türkiye için Kandil'in alınması vazgeçilmezdir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kandil'e olası operasyonun seçimle ilgisi olmadığını söyleyerek, "Kandil orada durduğu müddetçe Diyarbakır özgür değildir." dedi.

Süleyman Soylu: Türkiye için Kandil'in alınması vazgeçilmezdir


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu NTV'ye özel röportaj verdi.

Bakan Soylu, Kandil'e olası operasyonu "büyük operasyon" olarak yorumladı.

"Seçimle, seçim öncesiyle ve seçim sonrasıyla alakalı değildir. Örneğin; Zeytin Dalı Operasyonu da büyük bir operasyondur. Kandil Operasyonu da büyük bir operasyondur. Kandil Operasyonu uzun zamandan beri Türkiye'nin zihninde ve hazırlığında vardır."

"Kandil bize eskisi kadar uzak bir hedef değil"

Süleyman Soylu, Hakkari ve Şırnak sınırının kolay yönetilebilecek sınırlar olmadığını, coğrafyada terörle mücadele edildiğinden bahsetti.

"Oralara çok gittim, oraları çok gördüm. Oralarda terörle mücadele kolay bir iş değildir. Yapılması gereken ya sınırınızı içeri çekeceksiniz ki biz orada güvenlik yolları yapıyoruz, birçok yol açıyoruz, ya içeri çekeceksiniz daha güvenli hale getireceksiniz, ya da biraz daha ileride 20-25 kilometre ilerde düze ineceksiniz ve orada savunma hattınızı kuracaksınız."

"Türkiye'nin kabiliyeti çok üst düzeyde"

Soylu, Türkiye'nin bu hazırlığı çok uzun zamandan beri yaptığını da söyledi.

"Şimdi hem o 25-26-27 kilometrede bir hat kuruyoruz ama öte yandan da şu bir gerçek, Kandil bize eskisi kadar uzak bir hedef değil. Türkiye'nin bu konuda teknolojik kabiliyeti, kapasitesi, insan kaynağı, insansız hava aracı, keşfi, gözetlemesi, istihbaratı çok üst düzeyde. Türkiye bunun hazırlığını çok uzun zamandan beri yapıyor."

"Kandil orada durduğu müddetçe Diyarbakır özgür değil"

Güvenli bölgede oluşturulan ilk hattın iyi örüldüğünü anlatan Soylu şöyle devam etti:

"25-26 kilometrede o hat iyi örülmüştür. Bundan sonra da zannediyorum yapılacak çalışmalarla bu artık bizim için zamanlama meselesidir. Bu bizim için zor bir mesele değildir, tamamen bir zamanlama meselesidir. Bir siyasal ve sosyolojik etkisi de vardır Kandil'in. Kandil orada durduğu müddetçe Diyarbakır özgür değildir. Simgesel anlamının ötesinde baskı anlamı var.

"Zamanı gelecek, çok rahat şekilde gerçekleşecek"

Bakan Soylu, teröristlerin eli silahlı şekilde artık Diyarbakır'da birisini tehdit edemediğini sözlerine ekledi:

"Ama şöyle olabiliyor; telefon ya da x bir haberleşme cihazıyla herhangi birisine Diyarbakır'da bulunan sözde milisleri şöyledir böyledir diyebiliyor. O kentte yaşadığınızı düşünün. O kentte yaşarken böyle bir baskıyla karşı karşıyaysanız veya en azından böyle bir haber gelebileceğini düşünebiliyorsanız özgür hareket etme kabiliyetiniz ortada yoktur. Türkiye için, ülkemiz için Kandil'in alınması vazgeçilmezdir. Bu kadar açık ve nettir. Bunun da zamanı gelecek ve çok rahat şekilde gerçekleştirilecektir. Hiç kimsenin endişesi olmasın."

"Seçimden önce de olabilir sonra da"

Süleyman Soylu, Kandil'e olası operasyonun seçimle ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını söyledi:

"Seçimle ilişkilendirilmesini tamamen manipülatif olarak görüyorum, alakası da yok. Seçimden önce de sonra da olabilir. Bu bizim zamanlamamıza aittir. Onun için bu konuda herhangi bir değerlendirme yapmak ve bunu siyasal bir konu haline getirmeyi de son derece Türkiye'nin güvenliği açısından da sakıncalı buluyorum." Eski Türkiye değiliz artık. Kandil'e uzaktan bakan bir Türkiye değiliz. Böyle bir Türkiye çok eski tarihlerde kaldı. İstediğimiz zaman, istediğimiz güçte ve istediğimiz noktada operasyon yapabilme kabiliyetine sahip bir Türkiye var bugün."

 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5