Rusya Devlet Başkanı Putin "Batı Rusya'yı savaş alanında yenmek istiyorsa bunu denemelerini memnuniyetle karşılarız'' dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve sözcüleri ile bir araya geldi. Kremlin Sarayı’ndaki toplantıda konuşan Putin, özellikle Batılı ülkelerin politikalarına ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarına değindi.

BIRAKIN DENESİNLER

Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı savaş alanında hamle yapmak için fırsat kolladığına dair duyumlar aldığını belirten Putin, “Ukrayna’daki savaşı başlatan Rusya değil kolektif Batı'dır. Bugün bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Bırakın denesinler. Batı’nın bizimle son Ukraynalıya kadar savaşmak istediklerine dair duyumlar alıyoruz. Bu Ukraynalılar için bir trajedidir. Ama herkes bilmelidir ki henüz bir şeye başlamadık” dedi.

BATI BAŞARISIZ OLDU

Batı'nın "totaliterliğe doğru yozlaştığını" öne süren Putin, "Bu çok kutuplu bir dünyaya geçişin başlangıcıdır. Batı, Rusya'yı kontrol etmekte başarısız oldu" dedi.

FBI, Trump'ın evinde 'Çok gizli' damgalı belgelere el koydu FBI, Trump'ın evinde 'Çok gizli' damgalı belgelere el koydu

Yaptırımların kendilerine zorluk yarattığını ama tahmin edilen ölçüde olmadığını söyleyen Putin, "ABD'nin öncüsü olduğu Batı dünyası özellikle son 10 yıldır çok agresif bir Rusya politikası yürütüyor" diye konuştu.

Putin, barış görüşmelerini reddetmediklerini; ancak süreç uzadıkça kendileriyle anlaşmanın zorlaştığını belirtti.

RUSYA'NIN DÜNYADA BİRÇOK DESTEKÇİSİ VAR

Ukrayna’daki operasyonlar konusunda Batılı ülkelerin kendi aleyhlerindeki propagandalarına karşılık dünyada kendilerine destek verenlerin olduğunu dile getiren Putin, “ABD’nin içinde, Avrupa’da, hatta diğer kıtalarda da olmak üzere birçok destekçimiz var” ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerin kendilerine yönelik başlattığı yaptırımları eleştiren Putin, “Rusya’ya karşı alınan hukuk dışı kararlar bizim için zorluklar oluşturuyor. Ancak Rusya’ya karşı ekonomik yıldırmayı başlatanlar için güvenilir bir şey değil. Amaçları toplumumuzda nifak, kargaşa çıkarmak, insanların moralini bozmaktı. Ama burada bile yanlış hesap yaptılar. Bundan bir şey çıkmadı ve eminim olmayacak” dedi.