Ramazan Böçkün neden ve nasıl akıl hastanesine kapatıldı

Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden olan ve Ulu Cami Cemaati müdavimleri arasında yer alan Ramazan Böçkün, hakkında açılan dava nedeniyle akıl hastanesine kapatıldı. Söz konusu karar tepki çekti.

Gündem 25.05.2020 - 12:11 25.05.2020 - 12:11

Diyarbakır'da dikkat çeken kimliği ile tanınan Ramazan Böçkün, uğradığı iftiralar sonrası akıl hastanesine yatırıldı. İlk olarak Habervakti.com tarafından skandal karar açığa çıkarıldı.

Yıllardır tarihi Ulu Camii'nde ücretsiz olarak hizmetlerde bulunan ve ziyaretçilere caminin tarihiyle birlikte İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, İslam’ı anlattığından dolayı birinin şikâyetiyle hakkında açılan dava sonucunda akıl hastanesine kapatıldı.

2016 yılında birinin şikâyeti ile gözaltına alınan ve hakkında Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılan Böçkün’ün davası bir buçuk yıl önce psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlandı. Davanın sonucuna tepki gösterip deli olmadığını söyleyen Böçkün, Bölge Mahkemesine itiraz etti. İtirazı reddedilen Böçkün, polisler tarafından alınarak Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde yatırıldı.

RAMAZAN BÖÇKÜN'DEN AÇIKLAMA

İki haftaya yakındır hastanede akli dengesi olmayan hastaların arasında kalan Böçkün’le Amed Haber Gazetesi telefonla görüştü. Hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Böçkün, yaptığı çalışmalardan rahatsız olanların şikâyeti üzerine hakkında dava açıldığını belirtti. Akli yönden herhangi bir sorununun olmadığını dile getiren Böçkün, itiraz etmesine rağmen kendisine deli raporu verildiğini söyledi.

SÖZ KONUSU KARAR SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden olan ve Ulu Cami Cemaati müdavimleri arasında yer alan Ramazan Böçkün'ün akıl hastanesine yatırılması sosyal medyada da tepki çekti. Konuya ilişkin olarak çok sayıda sosyal medya kullanıcısı paylaşımda bulundu. Vatandaşlar, Ramazan Böçkün hakkında verilen kararın yanlışlığına dikkat çekti.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@