'Enderun usulü teravih namazı' nedir? Nasıl kılınır?

Ramazan ayında kılınan Teravih Namazı, Enderun usulüyle nasıl kılınır?

'Enderun usulü teravih namazı' nedir? Nasıl kılınır?

Ramazan ayıyla birlikte enderun usulü teravih namazı nedir?” sorusu sorulmaya başladı.

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI NEDİR?

Güzel sesli müezzinler tarafından, teravih namazının dört rekât aralarındaki dinlenmelerde, ramazanın ruhuna uygun, namazın huşusunu artıracak makam geçkileriyle icra etmek için değişik makamlarda eserler, ilahiler okunması ve salatuselam okunmasına, enderun usulü teravih namazı denir. Bir diğer ayrıntı da müezzinlerin okuduğu makama uygun olarak imam hatibin, bir sonraki dört rekâtı o makamda kıldırmasıdır. Bazen de imam makam değiştirir ve bu defa müezzinler o makama uygun ilahiler okumasıyla gerçekleşir.

NEDEN ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI DENİYOR?

Enderun usulü teravih namazını ilk başlatanlar Enderun Mektebi hocaları olduğu için bu adı alan, teravih kılış şekli yüzyıllardır Osmanlı coğrafyasında ve Türkiye'de Ramazan aylarında uygulanıyor.

TARİHİ CAMİLER YÜZ YILLARDIR UYGULANIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1 Haziran 2019'da Yenikapı Miting Alanı'nda 313 bin kişilik enderun usulü teravih namazının kullanılacağı duyurulduktan sonra söz konusu namaz gündeme geldi. Her Ramazan ayında özellikle tarihi camiler enderun usulü teravih namazı kıldıracağını duyurur ve vatandaşlar, bu duyuruya göre o camilerde namaza gider.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 01:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5