banner29

Göze, kulağa ve burna damla damlatmak orucu bozar mı?

Rahatsızlıkları dolasıyla göz, kulak ve burun damlası kullanmak zorunda olan binlerce kişi, bu durumda oruçlarının bozulup bozulmayacağını sorgulamaya başladı. Peki, burna, göze ve kulağa damla damlatmak orucu bozar mı? İşte, tedavi sürecinde damla kullanmak zorunda olan vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı detaylar

Ramazan 07.05.2019, 16:25 07.05.2019, 16:52
Göze, kulağa ve burna damla damlatmak orucu bozar mı?

Kulak, burun ve göz damlası orucu bozar mı sorusu, günün ilk saatleri itibariyle birçok vatandaşın gündemindeki konular arasında yer alıyor. Peki, göze, kulağa ve burun damlası orucu bozar mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

GÖZE, KULAĞA, BURNA DAMLA DAMLATMAK ORUCU BOZAR MI?

Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç orucu bozmaz.

Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşmayacak ya da çok azı ulaşacaktır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla kulak damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 367, 376).

Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0, 06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmazadan ( ağzı su ile çalkalamadan) sonra ağızda kalan rutubette olduğu gibi orucu bozacak düzeyde görülmemiştir. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla burun damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?