Reşat Nuri'nin Yaprak Dökümü romanının özeti

Reşat Nuri'nin Yaprak Dökümü romanının özeti... Yaprak Dökümü romanının karakterleri... Yaprak Dönümü ne zaman yayımlandı?

Edebiyat 05.10.2021 - 20:00 08.10.2021 - 15:33

Reşat Nuri Güntekin'in Yaprak Dökümü romanının özeti

Suriye’de, Anadolu’da yirmi beş yıl çalışmış, işine son verilmiş, eski memur Ali Rıza Bey; karısı, üç kızı ve bir oğlundan oluşan ailesiyle İstanbul’da geçim zorlukları içindedir. Eski bir öğrencisi Muzaffer Bey, müdürü olduğu şirkette ona bir iş sağlasa da Muzaffer’in kendi ahlâk anlayışına sığmayan davranışları yüzünden Ali Rıza Bey bu işi de bırakır. Oğlu Şevket’in bir bankaya memur oluşu, aileye yeni bir ümit kapısı açmıştır fakat Şevket’in Ferhunde ile evlenişi ve eve gelen gelinin, görümcelerinden Necla ve Leyla ile birlikte eğlenceye düşkünlüğü, evde partiler, eğlenceler düzenlemeleri; geçim zorluğunu daha da artırır. Büyük kız Fikret, kendini kurtarmak için, bile bile, birkaç çocuklu dul bir adamla evlenir; Adapazarı’na gider. Fikret, aile ağacından kopan ilk yapraktır. Şevket, bankadan çektiği paralar yüzünden hapse girer; bu ikinci kopuştur. Ali Rıza Bey; Bağlarbaşı’ndaki evini satar, daha küçük bir ev alır, oraya taşınırlar. Necla da evlenmiştir fakat zengin diye evlendiği Suriyelinin birkaç eşinin daha olduğu anlaşılır; bu üçüncü kopuştur. Leyla’nın da iffetini kaybetmesi ve sonunda zengin bir avukatın metresi olması, yani aile ağacından dördüncü evladın da ziyan olması, karşısında Ali Rıza Bey’e inme iner. Ali Rıza Bey'in Karısı, Leyla ile oturmaktadır. Babasını hastaneden Leylâ çıkarır, apartmanına götürür. Ali Rıza Bey, Leylâ’nın yanında için için bir utancı ve kendi kırık hayatını yaşamaktadır.

Yaprak Dönümü ne zaman yayımlandı?

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin'in 1930 yılında yayımlanmaya başlayan toplumsal romanıdır. Osmanlı Devleti'nin Batılılaşma çabasına girdiği dönemdeki toplumsal bunalımları ve değişen aile yapısını konu alır.

Eser, 33 bölüm ve bir "netice" bölümünden oluşmaktadır.

Yaprak Dökümü romanının karakterleri

  • Ali Rıza Bey
  •  Hayriye Hanım
  • Ferhunde
  • Şevket 
  • Leyla
  • Necla
  • Fikret

Yorumlar