"Rusya, ABD'yi vurabilecek silahlar geliştirecek!"

Rusya ile ABD arasında gerilim her geçen gün biraz daha artıyor! Ulusa sesleniş konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD yönetimine gözdağı vererek, "Rusya füzelerin kendisine fırlatıldığı toprakları vurabilecek silahlar geliştirmek ve konuşlandırmakla kalmayacak, bu füzelerin fırlatılmasına ilişkin kararın alındığı toprakları (ABD) da vurabilecek silahlar geliştirecek ve konuşlandıracak" açıklamasında bulundu

Dünya 20.02.2019 - 15:51 20.02.2019 - 15:51

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin yakınlarında yer alan Gostiniy Dvor binasında, yıllık Federal Meclis ile ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi.

ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF)'ndan çekilmesine değinen Putin, Rusya'nın, Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştiren ilk taraf olmayacağı taahhüdünü verdi, ancak ABD'ye de çok ciddi uyarılarda bulundu.

Putin konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

"(INF anlaşmasının askıya alınmasının ardından) Rusya, Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştiren ilk taraf olmayacak. ABD'nin Avrupa'ya orta menzilli füzeler konuşlandurması halindeyse Rusya aynı şekilde yanıt vermek zorunda kalacak. Zira Bu füze tiplerinden bazıları Moskova'ya 10-12 dakikada ulaşabilecek kapasitede. Dolayısıyla bu bizim için çok ciddi bir tehdit. Doğrudan ve açık bir biçimde söylüyorum ki sonradan kimse bize suçlama yöneltmesin, neler olacağı şimdiden bilinsin: Rusya füzelerin kendisine fırlatıldığı toprakları vurabilecek silahlar geliştirmek ve konuşlandırmakla kalmayacak, bu füzelerin fırlatılmasına ilişkin kararın alındığı toprakları (ABD) da vurabilecek silahlar geliştirecek ve konuşlandıracak."

Yorumlar