Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna savaşında ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu.

Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna harekatında 54 gün geride kaldı.

Şiddetli çatışmaların devam ettiği bölgede başlatılan müzakereler sonucu bazı bölgelerde siviller için koridorlar açıldı ve geçici ateşkesler ilan edildi. Rusya'nın başkent Kiev çevresinden çekilmesiyle yaşanan sivil kayıpların ortaya çıkması barış umutlarını azalttı.

"Operasyonda yeni aşamaya geçiyoruz"

İran'da üst düzey yetkililere suikast arttı İran'da üst düzey yetkililere suikast arttı

İki tarafın da müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmayacağı yönündeki açıklamalarından sonra Rusya'dan yeni bir açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, devam eden savaştaki son durumu değerlendirirken yeni bir aşamaya geçtiklerini duyurdu.

Sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini kurtarmaya çalıştıklarını savunan Lavrov, "Ukrayna'daki özel askeri operasyon devam edecek. Operasyonun bir sonraki safhası şimdi başlıyor. Şimdi önemli an gerçekleşecek." ifadelerini kullandı.

"Batılı meslektaşlarımıza güvenemeyiz"

Lavrov, Batılı ülkelerin, Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinin nedenlerini dikkate almadığını dile getirerek "Batılı meslektaşlarımıza stratejik öneme sahip herhangi bir alanda güvenemeyiz. Bu kanaate kesin vardık." dedi.

Batı'nın, Zelensky'i Rusya'ya karşı "kullandığını" söylen Lavrov, "Onlar, Zelenskiy'in Minsk anlaşmalarını göz ardı etme arzusunu güçlendirmek için her şeyi yaptı." diye konuştu.

Lavrov, Ukrayna'da yönetimi değiştirme niyetinde olmadıklarını ifade etti.

ABD Rus hazırlığını duyurmuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, Rus ordusunun Donbas'ta bulunan tabur sayısının 76'ya çıktığı ve bunların 11'inin son birkaç günde eklendiği duyurulmuştu.

Açıklamada ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın tamamını kontrol altına alma arzusundan vazgeçtiğine dair hiçbir ibare bulunmadığı ifade edilmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky ise ulusa sesleniş konuşmasında Rus ordusunun tamamen taarruza odaklandığını söylemişti.