Rusya'ya bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'ndeki Mahaçkale ve Derbent kentlerinde bir sinagog, iki kiliseye ve bir polis kontrol noktasına düzenlenen saldırıda can kaybı arttı. Dağıstan Müftülüğü tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda 7'si polis olmak üzere 9 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Trump'tan Biden'ın çekilmesine dair ilk açıklama Trump'tan Biden'ın çekilmesine dair ilk açıklama

Ckbi9 1719173467 1504

SALDIRGANLARDAN 4'Ü ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Saldırganları yakalamak için çalışmalar sürerken, Dağıstan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Gayana Garieva 4 saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurarak, “Kolluk kuvvetleri Mahaçkale'de şu ana kadar 4 saldırganı etkisiz hale getirdi” ifadelerini kullandı. Bölgede yer yer güvenlik güçleri ile saldırganlar arasında çatışmalar devam ediyor.

Uz L Q2 1719173483 2234

POLİS ARACINA ATEŞ AÇILDI
Dağıstan'daki Sergokala köyünün merkezinde henüz kimliği belirlenemeyen saldırganlar, bir polis aracına ateş açtı. Saldırıda 1 polis yaralandı. Saldırganlar bölgeden araçla kaçtı.

3P Fv P 1719173516 6341

Dağıstan'da art arda düzenlenen saldırıların ardından bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Rusya İçişleri Bakanlığı, İnguşetya, Çeçenistan ve Kabardey Balkar'da da güvenlik önlemlerinin arttırıldığını duyurdu. Rusya Soruşturma Komitesi saldırılarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini, saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen kişilerin tespit edilmesi için de çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

G G R M2 1719173808 6644

DAĞISTAN LİDERİNDEN İLK AÇIKLAMA
Dağıstan lideri Sergey Melikov, saldırılarla ilgili şunları söyledi: "Kimliği belirsiz kişiler sosyal durumu istikrarsızlaştırma girişiminde bulundu. Dağıstan polis memurları bu kişilere engel oldu. İlk bilgilere göre, güvenlik güçlerinin arasında yaralananlar var. Tüm kurumlar talimatlara uygun olarak çalışıyor. ‘Yakalama’ operasyonu ilan edildi. Saldırganların kimlikleri belirlenmeye çalışılıyor. Operasyonel bir karargah oluşturuldu, cumhuriyet sakinlerinin güvenliği adına gerekli tüm kararlar hızlı bir şekilde alınacak."

DENİZE GİREN VATANDAŞLARA SALDIRI
Rusya’ya bağlı Dağıstan’da bir sinagog ve kiliseye saldırı düzenleyen kişiler, plajda denize giren vatandaşlara da saldırı düzenledi. Vatandaşların panik halinde kaçış hali telefon kamerasıyla anbean kaydedildi.

SİLAHLI ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Güvenlik güçleri ve saldırganlar arasında 4 farklı noktada silahlı çatışmanın sürdüğü aktarıldı.