Rusya Başsavcılığı talebiyle Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, Instagram'a erişimi yasakladı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 16. gününde de uygulanan yaptırımlara, erişim engellerine yenileri eklenmeye, karşılıklı olarak, devam ediyor.

Macaristan'da Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle 'acil durum' ilan edildi Macaristan'da Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle 'acil durum' ilan edildi

Rusya Başsavcılığı talebiyle Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, Instagram'a erişimi yasakladı. Ruslara karşı şiddet içerikli çağrıların yayılmasından dolayı savcılık erişimi kısıtlama kararı alındığını açıkladı.

Kanada, Rus iş insanı Abramoviç'e yaptırım açıklayıp Rus petrol ürünlerine yasak getirdi. ABD'nin bugün ek yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

Peskov ne demişti?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Meta’nın yönettiği Facebook ve Instagram’da Ruslara karşı şiddet çağrılarının engellenmemesi durumunda Moskova’nın en kararlı şekilde yanıt vereceğini söylemişti.

Meta’nın nefret söylemlerine kısmen izin vereceği açıklamasıyla ilgili konuşan Peskov, “Bu çok dikkatli bir şekilde incelenmesi ve teyit edilmesi gereken bir bilgi. Durumun böyle olmamasını umuyoruz, eğer böyle olursa da şirketin faaliyetlerini durdurmaya yönelik en kararlı tedbirlerin alınması gerekir” demişti.