İdlib'de Rusya destekli Esed rejiminin hain saldırıları sonucu üst üste şehit vermemizin ardından sahadaki tansiyon uluslararası siyasete de yansıdı. Yarın gerçekleşecek Putin-Erdoğan görüşmesi öncesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabı üzerinden üstü kapalı bir paylaşım yapıldı.

Suriye'de yaşanan gelişmelerin ardından Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerildi. Rusya, Türkiye'ye üstü kapalı mesajlar vermeye başladı.

8 çocuk babası Elon Musk: Bebek sayıları artmalı 8 çocuk babası Elon Musk: Bebek sayıları artmalı

OSMANLI-RUS SAVAŞI SONRASINDA İMZALANAN ANLAŞMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter adresi üzerinden, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1877-1878 yılları arasında gerçekleşen 93 Harbi'nin sonunda imzalanan Ayastefanos Anlaşması'nı paylaştı.

BULGARİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞI VE RUSYA'NIN HAKİMİYETİ

Bakanlık paylaşımında, 3 Mart 1878'de imzalanan anlaşmanın tarihini Bulgaristan'ın, Ulusal Kurtuluş Günü olarak milli bayram ilan ettiğini hatırlattı. Bu anlaşmayla birlikte, Bulgaristan bağımsızlığını kazanmış ve Rusya Balkanlar'da hakim güç haline gelmişti.

Paylaşımda, "1877-1878'de Bulgaristan'da acımasız bir Rus-Türk savaşı meydana geldi. Bulgaristan bu günü ulusal bayram olarak ilan etmiş, Ulusal Bağımsızlık Günü olarak Osmanlı'nın hükümlüğünden çıkılan Ayastefanos Antlaşması'nın imzalandığı gün seçilmiştir" ifadeleri kullanıldı.