İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı uzaktan kontrol sistemiyle çalışan "Yolcu Biniş Köprüsü" gerçek uçuş operasyonunda kullanıldı. İSG dünyanın ilk uzaktan kontrol edilebilen yolcu biniş köprüsü  (RCS) için laboratuvar ortamı sundu. Operasyon ve yolcu deneyimini kolaylaştırmak için hayata geçirilen proje 301 numaralı yolcu biniş hattında devreye aldı. Sistemin kullanıldığı ilk yolcu uçağı 22 Ekim’de bu sistemle çalışan köprüye yanaştı.

TEKNOLOJİYİ KULLANAN İLK HAVALİMANI

Dünyada gerçek operasyonda ve ticari bir uçuşta uzaktan kontrol sistemi teknolojisini kullanan ilk havalimanı İSG akıllı teknolojiyi hayata geçirmek için dünya çapında 5 bin 500'den fazla yolcu biniş köprüsü ile hizmet sunan "TK Elevator" şirketi ile iş birliği yaptı. Açıklamada görüşlerine yer verilen İSG Üst Yöneticisi (CEO) Berk Albayrak, en ileri teknolojileri havacılık sektörüne kazandırarak bu alanda öncü konuma ulaştıklarını belirtti.

Yolcu Biniş Köprüsü teknolojisi 2

ZAMAN TASARRUFU SAĞLAYACAK

Albayrak, uçuş ve yolcu deneyimlerini kolaylaştırmak için inovatif çözümler geliştirmeyi sürdürdüklerini ifade ederek, "2021 yılı başında TK Elevator şirketi ile iş birliğine gittik ve uzaktan kumanda sisteminin projelendirme aşaması başladı. Ortaklaşa inovasyonla Sabiha Gökçen’in sahadaki deneyimi ile teknoloji, donanım ve yazılımı bir araya getiren RCS çözümünü geliştirdik" dedi.

Uzaktan kumanda sistemi sayesinde, biniş köprüsü klasik çalıştırma sistemi yerine kontrol odasından komuta edilebildiğini kaydeden Albayrak, sistemin zamandan tasarruf sağladığını dile getirdi.

Haber7