Günde 100 ila 200 saç telinin dökülmesi sağlık açısından normal karşılanmaktadır. Daha fazla saçın dökülmesi dahilinde saçlarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç ekimi günümüzde mümkün olmakla birlikte, saç ekimi son çare olarak düşünülmektedir. Saçlarınız iyice dökülmeden doğal yollarla önlem almanız dahilinde saç dökülmesini geciktirebilir ya da kesin çözüme kavuşabilirsiniz. Tıbbi tedavilerle de saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak ilk olarak doğal yolların kullanılması tavsiye edilmektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KULLANILAN DOĞAL YÖNTEMLER:

Saç dökülmesine karşı çok sayıda doğal yöntem vardır. Bu yöntemler saç derisine yapılan uygulamalardan oluşmaktadır.

badem yağı

Badem Yağı

Badem yağı uygun saç büyümesi için çok sayıda faydalı besin içerir. Birkaç damla badem yağı ile saç derinize mümkünse her gün nazikçe masaj yapın.

Aloe Vera

Aloe Vera

Sadece bir aloe vera yaprağını yatay olarak kesmeniz ve saç köklerinin hemen üzerinde hafifçe ovalamanız yeterlidir. Aloe vera kristalini saçınızda kurumaya bırakın ve ardından bol su ile durulayın. Her gün tekrarlamak iyi gelecektir.hindistan cevizi yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Saç temizlendikten sonra uygulanmalıdır. Saç derisine yaklaşık 15 dakika masaj yapılmalıdır ve ideal olan, saç büyümesi üzerinde olumlu bir etki elde etmek için ürünü en az 45 dakika bekletmektir.

soğan

Soğan

Soğan yaralar ve cilt sorununa çare olarak uzun yıllardır kullanılır, bu nedenle saç dökülmesine yardımcı olabilir. Ayrıca saç köklerinde kan dolaşımını iyileştiren çok miktarda kükürt içerir.

Soğan şampuanı en etkili çözümlerden biridir. Sadece bir soğanı doğramak ve nötr bir şampuanda dört hafta marine etmeye bırakmak yeterli olacaktır. Birkaç yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı eklenirse etkisi çok daha güçlü olur. Şampuan haricinde, soğan suyundan da yararlanabilirsiniz. Soğanın suyunu çıkardıktan sonra başınıza uygulayın ve yaklaşık 30 dakika etki etmesi için bırakın. Ardından saçınızı yıkayın. Tedaviyi en az üç ay boyunca haftada iki kez tekrarlayın.

pancar

Pancar

Pancardaki besinler, ister salatada, ister meyve suyunda yiyelim ya da saç köklerini güçlendirmek için başa uygulayalım, saç dökülmesini önlemede etkilidir. Kafa derisi için macun oluşturmak için pancarların kaynatılması ve ezilmesi gerekir. Yarım saat saçta kalması, ardından durulanması yeterlidir.

yeşil çay

Yeşil Çay

Yeşil çay sadece vücudu arındırmak için kullanılmaz. Saçın hem büyümesine hem de güçlenmesine yardımcı olabilecek ve böylece aşırı dökülmesini önleyen çok miktarda antioksidan sağlar.

Yeşil çayı demledikten sonra soğumaya bırakın. Duş alırken çayı saçınıza tonik olarak dökün. İyi sonuçlar için uygulamayı haftada 2 kez tekrarlayın.

biberiye yağı

Biberiye Yağı

Saçı besleyen ve güçlendiren bir diğer uçucu yağ ise biberiyedir. Yağ, saç derisine masaj yapılarak uygulanır. Bu hareket kan dolaşımını uyarır ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Bu yağı düzenli olarak kullandığınız şampuana da ekleyebilirsiniz.

lahana

Lahana

Lahana içeren bir diyet genellikle saçı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Öte yandan saç dökülmesi için maske olarak da kullanılabilir. Yarım çiğ lahana alın, doğrayın ve en az bir saat suda bekletin. Bu süre geçtikten sonra bir karıştırıcı ve biraz su yardımı ile kremsi dokuya gelene kadar karıştırın. Daha sonra saça krem olarak uygulayın ve en az yarım saat beklettikten sonra durulayın.

yumurta

Yumurta Akı

Saçınız çok dökülüyorsa, dört yumurta beyazını çırpın ve dairesel hareketlerle saç derinize sürün. Yarım saat bekletin ve durulayın. Yumurtanın içindeki albümin, saç foliküllerini harekete geçirecek ve zayıf telleri güçlendirecektir.

sarımsak

Sarımsak

Sarımsak saç dökülmesi tedavisinde de etkilidir. Sarımsakları ikiye bölün ve kafa derisine çok dikkatli bir şekilde sürün. Yanarsa veya cildiniz kızarırsa tedaviyi durdurun.

zeytinyağı

Zeytinyağı

Her iki günde bir saça birkaç damla sürüp 15-20 dakika nazikçe masaj yapmak, iyi sonuçlar almak için yeterli olacaktır.