Safer ayı bela ayı değildir!

İlahiyatçı yazar Nureddin Yıldız Safer ayı ile alakalı önemli bir noktaya dikkat çekti. Birçok kişi tarafından bilinen "Safer ayı bela ayı" şeklindeki algının doğru olmadığını dile getiren Yıldız, "Allahın belalı ayı yoktur." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hira çakıcı
Hira çakıcı - 3 ay Önce

ALLAH Senden razı olsun hocam bilgi kirliliğine acıklık getirdiğiniz için

Yılmaz AĞZIKURU
Yılmaz AĞZIKURU - 3 ay Önce

ALLAH CC sizden ebeden razı olsun hocam

Ismail degirmenci
Ismail degirmenci - 3 ay Önce

Bazi hoca bela ayidir diyo siz bu sekilde açıklıyorsunuz aklim karıştı ben anlam veremedim ya yardimci olun

Fevziye Bölük
Fevziye Bölük - 3 ay Önce

Allah razı olsun hocam

muhammed emin
muhammed emin - 3 ay Önce

Allah razı olsun sizden hocam

Hikmet
Hikmet - 3 ay Önce

Bence de Safer ayı sizin de belirttiğiniz gibi bela ayı, uğursuz bir ay değildir. Bu algının Müslümanlar arasında hala yaygın olmasını ise geçmişte Safer ayında yaşanmış bir takım hadiselere bağlanmakta diye düşünüyorum. Diğer bir deyişle bu ayda bir takım olumsuzlukların yaşanmış olması, bu ayın felaket ayı gibi görülmesine neden olmuştur.
Ancak şu da düşünülmesi gerekir. İbrahimi dinlerde Kur’an’da da delillerine rastladığımız üzere ibadetler Kameri takvime göre yapılmakta idi. Haram aylar Peygamberimizden önce de haram aylar idi. Bunlara Yahudi ve Hristiyanlar ve hatta Müşrikler de uyuyorlardı. Muharrem ayı da arka arkaya gelen son haram ay olduğu için savaşlara ara veren toplum Safer ayının gelmesiyle düşmanlıklarını bir şekilde gösterir belki de en acımasız olaylar bu ayda yaşanırdı. Bu ayda yaşanan olayların böyle bir korkunun bir inanç gibi toplumuza yerleşmesine neden olduğunu düşünüyorum. Düşmanlıklarını Haram aylar geçene kadar bekleten müşrikler, Safer ayında Peygamber Efendimizi Hicrete çıkmak zorunda bırakmıştır.

banner5