Safiyye bint-i Huyey kimdir? Safiyye bint-i Huyey’in hayatı

Safiyye bint-i Huyey kimdir? Safiyye bint-i Huyey Peygamber efendimizle nasıl evlenmiştir? Safiyye bint-i Huyey’in hayatı, Safiyye bint-i Huyey’in vefatı…

İslam 29.09.2020 - 16:04 29.09.2020 - 16:04

Peygamber Efendimizin hanımlarından biri olan Safiyye bint-i Huyey validemizin Peygamberimizle nasıl evlendiği, Safiyye bint-i Huyey’in hayatı, Safiyye bint-i Huyey’in vefatı, Safiyye bint-i Huyey‘in peygamberimizle evliliği ve Safiyye bint-i Huyey kimdir gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde.

İşte, "Safiyye bint-i Huyey kimdir? Safiyye bint-i Huyey Peygamber efendimizle nasıl evlenmiştir? Safiyye bint-i Huyey’in hayatı, Safiyye bint-i Huyey’in vefatı…" sorularının cevabı.

SAFİYYE BİNT-İ HUYEY KİMDİR?
SAFİYYE BİNT-İ HUYEY’İN HAYATI

Hayber'in fethinden sonra esir alınanlar içerisinde Hz. Safiyye de (asıl ismi Zeyneb) bulunuyordu. Hz. Safiyye Yahudi kabilelerinden Beni Nadir'in reisi Huyey bin Ahtab'ın kızı idi. Hz. Hârûn'un neslindendi. Hayber Yahudilerinin reislerinden Rebi bin Hukayk'ın oğlu Kinâne ile evli idi. Hayber Savaşında kocası öldürülmüştü. Mücahitler Medine'ye dönerlerken Peygamberimiz Hz. Bilal’den Safiyye'yi getirmesini istedi. Yanına geldiğinde de ona İslâmiyet’i anlattı ve teklifte bulundu:

"Eğer Müslüman olursan seni kendime zevce olarak alacağım. Şayet Yahudiliği tercih edecek olursan seni serbest bırakırım, sen de gider, kavmine kavuşursun."

Hz. Safiyye, Peygamberimizin hanımı olacağını rüyasında görmüştü. Böyle bir teklifi bekliyordu. Hiç tereddüt etmeden tercihini yaptı ve şöyle dedi: "Ya Resulallah! Siz beni İslâmiyet’e davet etmeden önce, konak yerine geldiğimde Müslümanlığı arzulamış ve sizi tasdik etmiştim. Yahudilerle benim hiç bir ilgim kalmadığı gibi, artık onlara ihtiyacım da yoktur. Hayber'de artık ne babam, ne de kardeşim vardır. Siz beni küfürle İslâm’dan birini seçmekte serbest bırakıyorsunuz. Allah ve Allah'ın Resulü bana serbest bırakılmamdan ve kaynımın yanına dönmemden daha sevgilidir."

Onun bu sözlerinden çok memnun olan sevgili Peygamberimiz Hz. Safiyye'yi azad etti ve onu mübarek hanımları arasına alarak şereflendirdi.

Hz. Safiyye'nin yüzünde bir darbe çürüğü vardı. Peygamberimiz onu gördü ve "Bu nedir?" diye sordu. Hz. Safiyye şu cevabı verdi: "Kinane ile evlendiğim ilk gece, bir rüya gördüm. Medine tarafından bir ay gelip kucağıma düştü. Bunu Kinane'ye anlattığımda kızdı, "Sen Hicaz hükümdarı Muhammed'e varmak istiyorsun' dedi ve yüzüme bir tokat vurdu. İşte bu, o tokadın izidir."

Safiyye Vâlidemiz tok gözlü bir kadındı. Medine'ye geldiği zaman bütün mücevherlerini Hz. Fatıma'ya ve Peygamberimizin diğer hanımlarına hediye etti."

Hz. Safiyye, Peygamberimizi çok sever, ondan ayrılmak istemezdi. Bir gün Peygamber Efendimiz mescidde itikâfta iken ziyarete gitti. Bir saat kadar yanında kaldıktan sonra eve dönmek istedi. Resulullah onu götümek için ayağa kalktı. Ümmü Seleme Vâlidemizin odası önündeki mescit kapısına geldiğinde Ensar'dan iki zât ile karşılaştı. Onlar Peygamberimize selâm verdiler ve acele ile oradan uzaklaşmaya çalıştılar. Peygamber Efendimiz onların kendisi hakkında su-i zan etmeyeceklerini biliyordu. Fakat şeytanın kalplerine bir şüphe atma ihtimalini düşünerek peşlerinden seslendi: "Acele etmeyin, durun. Yanımdaki kadın Safiyye binti Huyey'dir." Sahabiler, "Biz Cenab-ı Hakkı tenzih ederiz" dediler.

Peygamberimizin onların su-i zan etmelerinden korkarak yanındaki kadının kim olduğunu açıklaması kendilerine ağır geldi. Bunun üzerine Resulullah onların şahsında bütün ümmetini şöyle ikaz etti: "Şeytan, insanın vücudunda dolaşan kan mesabesindendir. Ben haklı olarak, gönüllerinize şeytanın bir şüphe atmasından korktum." Hz. Safiyye, Peygamberimizin hastalanmasına, onun bir yerinin ağrımasına tahammül edemez, o acıları kendisinin çekmesini arzu ederdi.

Peygamber Efendimiz hastalandığında mü'minlerin anneleri etrafını sardı. Safiye Validemizin gözü yaşlı idi. Bütün samimiyeti ile şöyle dedi: "Yâ Nebiyallah! Keşke sizin bütün ağrılarınızı, acılarınızı ben çekseydim."

Safiyye Vâlidemiz, hicretin 52. yılında Hz Muâviye'nin hilâfeti zamanında vefat etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@