A vitamini nedir? A vitamini nelerde bulunur? A vitamininin faydaları

A vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini, iki formda bulunur: aktif A vitamini (retinol olarak da bilinir) ve beta-karoten. Retinol, hayvansal gıdalardan elde edilir ve doğrudan vücut tarafından kullanılabilecek bir A vitamini türüdür. A vitamini metabolizmasında, retinol bağlayıcı proteini de dahil olmak üzere bir dizi protein yer almaktadır.

A vitamini nedir? A vitamini nelerde bulunur? A vitamininin faydaları

A vitamini, yağda çözülebilen ve bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Genlerin korunmasına ve hatasız kopyalanmasına yardımcı olan A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan sağlanabilir. Renkli meyve ve sebzelerin yanı sıra karaciğer ve süt gibi hayvansal gıdalarda da bolca bulunur. Eksikliğinde cilt ve gözlerde kuruluk, akne ve sivilce miktarında artış gibi sorunlar oluşur. Hatta gece körlüğü ve görme yetisinin kaybı gibi daha ciddi hastalıklara yol açabilir. A vitamini eksikliğinin tedavisinde doktorlar, daha çok vitamin içeren ilaçlar ya da takviyeler reçete ederler. Tıpkı eksikliği gibi fazlalığı da zararlıdır. Yüksek oranda A vitamininin, saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar, karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

A vitamini içeren besinler bu vitaminin vücuda alınmasını sağlar. A vitamini olan besinler şunlardır:

Balkabağı

Tatlı patates

Lahana

Havuç

Ispanak

Kuru kayısı

Brokoli

Tereyağı

Yumurta sarısı

 “A vitamini nelerde var?” sorusuna cevap niteliğinde olabilecek diğer gıdalar arasında morina karaciğeri yağı, kırmızıbiber, tam yağlı süt, yulaf ezmesi, fesleğen ve kırmızıbiber gibi besinler de yer almaktadır. A vitamini içeren yiyecekler arasında mango, domates, kavun, yeşil bezelye, papaya gibi meyve ve sebzeler de bulunmaktadır. A vitamini olan yiyecekler anlaşılacağı üzere birçok besin grubunda yer alabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5