banner29

Alkol bağımlısı alkolü bırakabilir mi?

Alkol bağımlısı alkol içmeyi bırakabilir mi? Alkolü bırakanın tövbesi kabul olur mu?

Sağlık 22.01.2020, 14:04 22.01.2020, 14:46
Alkol bağımlısı alkolü bırakabilir mi?

Alkol bağımlısı alkol içmeyi bırakabilir mi?

Birçok alkol bağımlısı içkiyi terk etmiş, eski hayatlannin aksine, son derece sakin, mazbut bir hayata dönüş yapmışlardır. Yalnız kesin şart, şahsın içkiyi kesin bırakma azminin olması lazımdır. Bu bakımdan, gerek içkiye alışmış gerekse alışma yolunda olanlara düşen, içkiden tövbe etmek, bir an evvel vazgeçmektir. Rahmeti, merhameti sonsuz olan Cenab-ı Hak'kın tövbe kapısı sonuna kadar, kıyamete kadar açıktır. Tövbe edenlerin ve tövbesini bozmayanların günahlarının affedileceği, çeşitli ayetlerde ve hadislerde müjdelenmiştir. Tövbe ile alakalı bir kaç örnek verelim;

Nasr Süresi, 3. ayet; "Rabbin Teala ya hamd ve şükrederek O'nu tenzih et. O'nun mağfiretini iste, süphe yok ki, Allah tövbeleri çok kabul edici, günahları affedicidir."

Ali Imran Süresi, 135. âyet: "Onlar kötü bir iş işledikleri yahut nefislerine zulmettikleri zaman Allah'ı anıp hemen günahlarından tövbe ve istiğfar ederek mağfiret dileyenlerdir. Zaten günahları Allah'tan başka kim affedebilir? Birde onlar işledikleri günah da, bile bile israr da etmezler."

Ebu Eyyûb (R.A.) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemese idiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tövbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı." (Müslim, Tevbe, 9; Tirmizi, Da'avât, 105)

Bir hadislerinde, Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır; "Her kim; kendisinden başka ibadete lâyık hiçbir ilâh olmayan, hayat ve beka sahibi yüce Allah'a (bir daha işlememek üzere günahlarımdan) tövbe ve istiğfar ediyorum, diye yalvarırsa (şirkten başka) Hakkullah'a müteallik en büyük günahı bile irtikab etmiş olsa, günahları mağfiret olunur." (Ebû Davud, Salat, 361; Tirmizi, Da'avåt, 118; Hâkim, 1/511) Bu müjdelere karşı, şahsa düşen bir an evvel tövbe etmek en güzel yoldur.

Kaynak: Alkollü içkiler, sigara ve madde bağımlılığı - Prof. Dr. Alparslan ÖZYAZICI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?