banner5

banner29

Çocuklar ve bebekler koronavirüsten nasıl etkilenir?

Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın, özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerde yüksek oranda ölüme sebep oldu. 2 milyona yakın kişinin ölümüne sebep olan virüs çocukları nasıl etkiledi?

Sağlık 06.12.2020, 22:41 07.12.2020, 00:12
Çocuklar ve bebekler koronavirüsten nasıl etkilenir?

Çocukların yetişkinlere oranla covid-19’a karşı daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Çin'in Shenzhen eyaletinde virüs bulaşan 391 vakayı ve binden fazla yakınını inceleyen bilim insanları, çocukların virüse yakalanma oranının yetişkinlerle hemen hemen aynı olduğunu ancak, semptomların daha hafif seyrettiğini belirledi. Covid bulaşan bazı çocukların hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileştiği ancak bu süre zarfında yetişkinlere virüs bulaştırdığı kaydedildi.

çocukların virüsten daha az etkilenme gerekçelerini inceleyen uzmanlar, çocuklar daha sağlıklı akciğerlere sahip oldukları için Covid-19'un pnömaniye dönüşme riskinin düştüğünü ayrıca çocukların bağışıklık sisteminin virüsle mücadelede yetişkinlere oranla daha etkili olduğu belirtiyor.

Bebekler Covid-19’dan etkilenir mi??

Nadir de olsa, 1 yaş altındaki çocukların Covid-19 ile ciddi hastalık riski 1 yaşından büyük olanlara göre daha yüksek risk taşımaktadır. Bu durum bebeklerin henüz olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri ve solunum yolları ile ilgilidir ve büyük bir olasılıkla solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı solunum problemlerini meydana getirir.

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ona anne sütü içirebilirsiniz. Anne sütü eksikliği ya da yokluğunda ise içinde prebiyotik bileşenler olan çocuk devam sütü içirerek bebeğinizin bağışıklığına destek verebilirsiniz.

Astımı veya diyabeti olan Çocuklarda Koronavirüs daha mı risklidir?

Astımı olan çocuklar Covid-19 veya grip dahil diğer herhangi bir solunum yolu hastalığından daha şiddetli semptomlara sahip olabilir. Henüz, astımı olan çocukların koronavirüs nedeniyle ciddi semptomlar yaşadığına dair hiçbir belirti yoktur, ancak hazırlıklı olmak gereklidir.

İyi yönetilen diyabetli çocukların ise Covid-19'a karşı çok riskli veya daha duyarlı olmaları beklenmez. Ancak zayıf diyabet kontrolü bağışıklık sistemini zayıflatabilir, bu nedenle ebeveynler ve doktorlar bu çocukları dikkatle izlemelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Günün Karikatürü Tümü